Nazım Hikmet’ in 50 yıl Saklanan Şiirleri

Nazım Hikmet’in kendi sesinden şiir kayıtları, 50 yıl sonra gün yüzüne çıktı. Yapı Kredi Yayınları ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları ortak bir çalışma ile Nâzım’ın 57 şiirinin kaydının yer aldığı ‘Büyük İnsanlık-Kendi Sesinden Şiirler’ adlı CD’sini ve kitabını yayımladı.

Nazım’ın gerçek doğum günü olan 17 Ocak’ta okurlarla buluşacak sette, şairin bugüne kadar yayımlanmamış iki şiiri de yer alıyor. Hikâye, Nâzım Hikmet ve Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun 1961 yılında Paris’te bir araya gelmesiyle başlıyor. İki şairin buluşmasında Nazım, tam 57 şiirini teybe okur. Bedri Rahmi, ülkeye dönerken yasaklı şair Nâzım Hikmet’in kayıtlarına el konulmaması için özel önlemler alır. Daha sonra kayıtları oğlu Mehmet ve gelini Hughette Eyüboğlu’na bırakır. Hughette Eyüboğlu, Paris’teki kayıtların üzerinden 50 yıl geçtikten sonra “saklanan şiirlerin gün ışığına çıkmasının zamanı gelmiştir” diyerek harekete geçer.

Ve kayıtları Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’na teslim eder. Kitap ve CD, Nazım Hikmet’n bütün eserlerini yayımlayan YKY ile İş Bankası Kültür yayınları tarafından yayımlandı. ‘Büyük İnsanlık – Kendi Sesinden Şiirler’ adlı CD ve kitap, dün Beyoğlu Ponte Restoran’da düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.

İdefix’ten Kitap+ Cd si

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir