2010 Dünya Kupası…Elveda

Grubunda yaptığı en kritik maçı oynayan Mili Futbol takımımız bu gece maalesef 2010 Afrika Dünya Kupası na gitme umutlarını bitirdi. Maçın başında eli ayağına dolaşan Bosnalılara henüz 5. dakikada girdiğimiz ikinci pozisyonda Emre ile gol attık. Maçın ilk 10 dakikasında verdiği izlenim bu şekilde idi ” Milli Takım bu maçı rahat alır.’

Fakat dakikalar ilerledikçe ofansı kuvvetli Bosna takımına karşı savunması iyi olmayan takımımız geri çekilince, Bosna takımı rahat pozisyon bulmaya başlarken, Türk Milli takımı savunmdan çıkmakta bile zorlandı, Arda ve Tuncay gibi hücum silahlarının savunmaya gelmeleri ve defansif bir oyunu benimsemeleri, muhtemelen Fatih Terim in isteği doğrultusunda olmuştu ve son perdedeki hazin vedanın, ilk ve son hamlesiydi.

Artık izleyicilerinin bile analiz yapabildiği, kendince maçı okuyabildiği ve taktikler geliştirebildiği futbol, Terim için; bildiğini okuma, herkes öyle düşünür ben böyle, biz farklıyız, biz bu işin kitabını yazdık edalarındaki tavırlarıyla  sanki dünyanın en zor problemi haline gelmişti. Terim hangi aklı başında kalemine saygı duyulan spor yazarı kendini eleştirse; bizi kimse eleştiremez, bizi eleştirenlere en güzel cevabı verdik, yazdıklarınızı yırttırdık özür dileriz gibi, artistik yorumlarla egosunu hep ön planda tutarak işine değil, kendine olan tutkusunu her seferinde gözler önüne serdi.

Sanki takım ona değil, o takıma emanetti. Elimizdeki kadrodan sakatlıkları çıkınca kalanlardan tutunda, genel mantalitemiz, oyun anlayışımız genel anlamda felsefesi hücum olan Türk Halkının Takımını, hele de kazanamassa bir turnuvaya daha gidemeyecek durumda olduğu bir maçta, savunmaya çekemek skor olarak önde bile olsak, ne kadar akılcı. Her zaman deriz ya.. Kendimiz gibi oynasak yenemeyeceğimiz takım yok diye, daha öncede görüldü örnekleri.  Futbolcular eğer sorumluk alıp, cesaret edip Terimi dinlemezlerse maçın gidişatı değişiyor, bunu son dakika galibiyetleri ile hatırlayabiliriz. Avrupa kupasına gittik son dakika golleriyle, kupada maçlara çıktık, son dakika golleriyle mucize bir şekilde ve hep diken üstünde maç kazandık.

Mesela son Avrupa Kupasında ilk turda 3 maçtaki 270 dakikada toplam 15 dakika düzgün futbol oynadık. Turnuva boyunca baştan sona kendimiz gibi oynadığımız tek maç Almanya ya karşı oynadığımızmaçtır, maalesef o maçıda kaybettik. Şimdi buraya gelene kadar önceki Estonya maçında nerdeydin terim efendi, Belçika maçında nerdeydin şimdi Estonya yı nasıl yeneriz hesapları yaptın, Bosna yı yenebilirmiyiz dedin. Biz bu hallere düşecek takımmıydık.

Dünya kupasına şu aşağıdaki tabloya bakınca, matematiksel oalrak mümün olsada mantıksal olarak imkansız yakın olan çıkma şansımızı düşündüğümüzde. Kadrosunda bir Tuncayı, Arda sı, Hamit i, takıma bile giremeyen, ve bir Fatih Tekke si bile olmayan  Bosna Dünya kupasına gidiyor ve biz gidemiyoruz. Tablonun en acı yanıda burası zaten Kendi zihniyetinde olan terbiyesiz ve karaktersiz Emre yi sürekli 11 de oynatan Terim, aralarında ne geçtiğini tam olrak bilemiyoruz ama Fatih Tekke gibi efsane olmaya aday, fakat şanssızlığından dolayı şu ana kadar efsane olamamış bir yıldızı keserek zaten egosunu olduğu gibi sahaya yansıtıyor. Velhasılı Kelam,

Terim Milli takımımızın  Dünya Kupasını kaldıracak kapasiteye sahip Efsane kadrosunu elemelerden bile geçirememiştir.

Terim artık kovulmalı. Nokta

TakımlarOGBMAYAv.P
İspanya77001821621
Bosna Hersek85122181316
Türkiye8332118312
Belçika82151118-77
Estonya7124719-125
Ermenistan8116518-134

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir