İşte tüm zamanların en çok satanı

Elif Yıldız`ın haberi Yusuf Tavaslı, Arif Pamuk, Mustafa VarlıBu isimler popüler kamuoyu için hiçbir şey ifade etmeyebilir. Gazetelerde adları geçmeyebilir, televiz-yonlarda görüntüleri yayınlanmayabilir. Aslında onlar, nerede ise her Türk ailesinde en çok okunan, hatta ezberlenen kitapların yazarları… Özellikle ev hanımları ve çocukların başucu kaynağı olan `Namaz Hocaları`, `Güllü Yasinler` ve ElifBa cüzleri onların eseri. Eserlerinin tirajları da, binler, onbinler, yüzbinler değil, hatta milyonlarla değil, on milyonlarla ifade ediliyor.

Kur`an kurslarına yoğun ilgi ve Namazla Diriliş Platformu`nun namaz seferberliği sayesinde talebi daha da artan Tavaslı, Pamuk ve Varlı`nın kitapları, bugünlerde nerede ise yok satıyor. DÜNYAYA KUR`AN ÖĞRETTİ Namaz hocaları ve `Güllü Yasin` kitaplarının üç önemli yazarından biri olan Yusuf Tavaslı, 71 yaşında. İlkokulu askerde bitiren Tavaslı, Molla Şemseddin Gürani Camii ve Firuzağa Camii`nde görev yapan emekli imam ve hattat. İlk yazdığı kitap, Ali Haydar`dan esinlenerek, kaleme aldığı Elif-Ba.  Asıl soyadı `Öznur` olan Yusuf Tavaslı, memleketi Denizli-Tavaslı`ya olan hasreti nedeniyle soyadını `Tavaslı` olarak değiştirmiş. Yazar, Kur`an`ın Türkçe okunuşunu kaleme alırken, hafız olan iki kızının yardımını da almış. Son projesi olan ilmihal üzerinde iki yıldır çalışıyor.

Bugüne dek Türkiye ve dünyada milyonlarca eve giren yeşil kırmızı kapaklı kitaplarının bir çok korsanı yayınlanmış. En ilginci ise, kapağı aynı olan, `yazar` kısmında `Yusuf Hoca` yazan kopya kitap. Tavaslı Yayınları`nın yöneticisi Yaşar Canpolat, bugüne dek 5 milyona yakın eve girdiklerini, özellikle Almanya`da İslam esaslarının Tavaslı`nın eserleriyle öğrenildiğini söylüyor. 1975 yılında kitaplarını yayınlamaya başlayan Tavaslı`nın neredeyse 30`a yakın farklı Yasin cüzü bulunuyor. BAZILARI 50 BASKI YAPMIŞ 400 KİTAP.. Arif Pamuk ise en çok `Güllü Yasin`leriyle tanınıyor. Yasin, Tebareke ve Amme surelerinin yer aldığı kitaplarına gül resimleri koyunca bu tarz kitapların adı `Güllü Yasin` olarak anılmaya başlamış. Orta okuldan ayrılan Arif Pamuk, 1969-1990 yılları arasında Diyanet İşle-ri`nde din görevlisi olarak çalışmış. İlk kitabını 1967`de `Besmele-i Şerife ve Ayete`l-Kürsi`nin Fazileti` adıyla yayınlamış. Bugüne kadar 400 kitap yayınlayan Arif Pamuk`un bazı kitapları 50 baskı yapmış. TATLI TATLI ANLATACAKSIN `Bazı kısa tespihler atom kuvvetindedir` diyen Pamuk, sözlerini şöyle sürdürüyor: `Ahiret Azığı kitabım için bir okuyucu, `Cennetten arazi mi satıyorsun?`, başka biri, `Kur`an`dan başka kaynak tanımam` dedi. 1400 yıllık hadis kültürümüz var, bunu inkar edemeyiz.` Pamuk, başarısının sırrını ise kitaplarında basit ve renkli bir dil ile rahat ve farklı punto ve karakter kullanmasına bağlıyor ve genç yazarlara şu öğüdü veriyor: `Tatlı tatlı anlatacaksın…

Cehennem zebanisi gibi kürsüye çıkıp insanları cehenneme doldurmak yanlış`. Bugüne dek 10 milyondan fazla insana ulaştığını anlatan Pamuk`un dört çocuğundan ikisi, Abdullah ve Osman Pamuk da dini kitap yazıyor. İstanbul`u satın alabilirdim Dini kitap sektörünün önemli isimlerinden Mustafa Varlı, 1960`ta başlayan Yasin Cüzü ve Namaz Hocası kitap sektörünün ilk isimlerinden.

1960 öncesinde sadece Yasin Suresi`nin bulunduğu 3-4 sayfalık kitapçıklarla gelişen bu sektörün, 1960 sonrasında Arif Bozkurt, Naci Kasım ile hareketlendiğini ve Yasin cüzlerine Tebareke ve Amme surelerinin eklendiğini anlatıyor. Bu kitapların halk tarafından rağbet görmesi ile Arif Pamuk ve Yusuf Tavaslı`nın bu sektöre adım attığını kaydeden Varlı`nın Yasin cüzleri, 1960 İhtilali sonrasında toplatılmış ve yazar hapse atılmış. İnsanların dini bilgi sahibi olması için 350 civarında kitap kaleme alan Varlı, dünya genelinde 5 milyon kişiye ulaştığını söylüyor. Hadis ve yazma eserleri kaynak edindiğini anlatan yazar, `Eğer bu kitapları para için yazsaydım, İstanbul`un yarısını satın alırdım` diyor. Varlı`nın kitapları da 15. baskıya ulaşmış. Tavaslı piyasada bir marka oldu Kadınların daha çok rağbet gösterdiği Yasin cüzleri ve namaz hocalarını satan yayınevleri, bu kitapların satışınının artması ve sürekliliğinden oldukça memnun. Kitabevi Yayınları yöneticisi Mehmet Varış, bu alanda Yusuf Tavaslı kitaplarının, bu piyasada bir marka olduğunu söylüyor. `Tavaslı`nın ismi artık yaptığı işten önce geli-yor` diyen Varış, Kur`an-ı Kerim`de Elmalılı Meali`nin, ilmihal alanında ise Ömer Nasuhi Bilmen`in, bir Vural Yayınevi yöneticisi Mustafa Bilgin ise insanların görsel kültüre rağbeti ve tembelliği nedeniyle, artık dini bilgileri edinmek için namaz hocası CD`lerine rağbet ettiğini belirtiyor. Bilgin bu alanda Mavera Grubu`nun `Kuran ve Namaz Öğreniyorum` setinin yok sattığını sözlerine ekliyor. Tenvir Neşriyat görevlisi Nihat Bapli, Kur`an satışlarında önemli bir artış olduğunu, özellikle Japon ve İspanyol turistlerin ve 25-30 yaş arası kadınların Kur`an`a yoğun ilgi gösterdiği tespitini paylaşıyor. Yasin geleneği satışları artırdı `Hanımların 41 Yasin` geleneğinin, Güllü Yasin cüzlerinin satılmasında etkisi büyük. `Mübarek üç aylarda bu 41 Yasin toplantıları daha fazla düzenlendiği için satışlarımız yüzde 60 oranında artıyor` diyen Tavaslı Yayınları yöneticisi Yaşar Canpolat, bu geleneğin doğuşunu şöyle anlatıyor: `Kadınlar bir evde toplanıp sohbet ederken, kadınlardan biri, `Boş lafı, dedikoduyu bırakıp Yasin okuyalım` diye bir öneri getirmiş. Toplantıdaki 41 kişi bu öneriye uyunca, 41 Yasin geleneği başlamış.` (Yeni Şafak)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir