ABD`li asker Irak`ta isyan etti, Almanya`ya sığındı

ABD ordusuna gönüllü katılan Shepherd, Irak`taki vahşet karşısında firar ederek Almanya`ya iltica başvurusunda bulundu.

Irak`a dönmemek için birliğinden firar eden Amerikalı asker, Almanya`da siyasi sığınma hakkı istedi.

31 yaşındaki Andre Shepherd, Irak savaşının illegal olduğunu ve Irak`taki korkunç eylemleri destekleyemeyeceğini söyledi.

Andre Shepherd, eylül 2004 ve şubat 2005 tarihleri arasında 412. Hava Destek Taburu`nda Apaçi helikopteri mekaniği olarak görev yaptı. Geçen sene birliğinden firar etmesinden beri Almanya`da yaşıyor.

Dün Frankfurt`ta bir basın konferansı düzenleyen Shepherd, `Makineli tüfek ateşinden insanların delik deşik olduğunu veya Hellfire(cehennem ateşi) füzeleri ile havaya uçtuklarını okuyup duyduğumda orada yapılanlar hakkında utanç duymaya başladım. Askerliğe devam edebilecek durumda değildim.` dedi.

Ohio, Cleveland`dan olan Shepherd orduda bir uzman olarak görev yapıyor. Kendisine yardımcı olan sivil bir grup olan Askeri Danışma Ağı`ndan Tim Huber, Shepherd`in çarşamba günü Almanya`da siyasi sığınma başvurusu yaptığını söyledi.

Amerikan yasalarına göre, savaş sırasında firar eden asker idam cezası alabiliyor.

Irak`ta ABD liderliğindeki işgale karşı çıkan Almanya`nın kendisine sığınma hakkı vereceğinden umutlu olduğunu söyleyen Shepherd, 192-45-1949`da Nazi yetkililerin Nuremberg`te yargılanmasına dikkat çekerek `Almanya`da herkes, bir asker olsa bile amirleri ne emir verirlerse versinler eylemlerinden sorumlu olabiliyorlar.` dedi.

Askerliğe ocak 2004`te gönüllü olarak yazılan Shepherd, Almanya`da benzer durumda siyasi sığınma hakkı müracaatında bulunan ikinci ABD askeri oldu. Almanya göçmenlik departmanından Claudia Moebus, diğer iltica müracaatında bulunan ABD`li askerin sonra müracaatını geri çektiğini söyledi.

Uzman asker olan Shepherd, 2005`te masa başı işler için Almanya`ya gönderildi. Zamanla Irak`taki savaşın meşruluğunu sorgulamaya başladı ve tekrar Irak`a gönderilmekten endişe etmeye başladı.

Bu yıl başlarında, Irak`a gitme emri alan Jeremy Hinzman ABD ordusundan firar ettikten sonra Kanada`da iltica başvurusunda bulundu. Hinzman, sınırdışı kararı alması halinde bunu temyize götüreceğini belirtti.

Bir başka ABD ordusu firarisi Robin Long, temmuzda Kanada`dan sınırdışı edildi ve ABD, Colorado`da hapse konuldu.

Kaynak: Reuters

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir