Almanya Arjantin Maçı Ne Olur ?

Bence Maradona’ nın kadro bazında en büyük sermayesi hızlı ve kaliteli forvetleri, bunların dışında ortasahada üretken, (creative) oyuncu sıkıntısı var.

Defansta ise Heinze nin hırsı dışında dişe dokunur bir kalite yok. Arjantin, ilk ve ikinci tur maçlarında defans ve orta sahasındaki aksaklıklarını, rakiplerini hücuma boğarak kapatmayı başardı. Messi, Higuain, Tevez ayrı birer yıldız bunlara Di Maria yı rahatlıkla ekleyebiliriz ama gerideki sıkıntılar, pas trafiğinin azlığı ve takım oyunu olgusunun zayıflığı Arjantin in handikapları arasında.

Almanya ise sakatlıklardan dolayı jenerasyon değişimine hazırlıksız girmek zorunda kalmış bir arada fazla oynama tecrübesi fazla olmayan bir ekipti turnuvaya başlarken, hala da öyle tecrübe eksiklikleri var, fakat ilk turda sürpriz bir şekilde elenebilmesi bile muhtemel olan Almanya da; Löw, kadroya göre takım felfesiyle harika bir takım dizilimi gerçekleştirdi ve buraya kadar da meyvalarını aldı.

Bir kanat oyuncusu olan Scweinsteiger dan defansif orta saha ve takımın beyni meydana getirmek riskli fakat akıllıca bir hamle idi. Defansif özellikleride olan Schweinsteiger oyun kurmadaki becerilerinide kullanarak ortasahanın ortasında ilk dört maçın hakkını vermeyi başardı, yine Mesut Özil in harika derin pasları ve çapraz koşuları Müller e ve Podolskiye koridorlar açarak  rakiplerine zor anlar yaşattı.  Almanya yı izlerken mükemmel bir takım kurgusu gözlemliyorum.  Defansta genç Badstuber uyum sağlamış gibi görünüyor, yinede tecrübe eksikliğini hissettirmedi değil, Lahm da genelden daha temkinli bir futbol sergiledi, İngiltere maçında çokta iyi değildi, kaleci Neuer keza gelcek vaadetmesine rağmen, güven vermiyor, her an hataya müsait bir havası var. Defansın göbeğindeki isimler tecrübeli ama onlarında teknik kapasiteleri sınırlı ve oyun kurmada bir katkıları yok, orta saha ile bağlantıları iyi değil. Orta saha demişken Alman orta sahasının en verimsiz ismi olarak Khedira öne çıktı, şahsen ilk maçtaki performansından sonra Löw ün onu kulübeye çekeceğini düşünmüştüm çünkü hücum hattı çok iyi olan takımın defansla bağlantısını sağlaması gereken adamlardan biri olan Khedira geriye gelmiyordu ve öylede devam etti, demekki Löw ona farklı görevler vermiş, ama onun hücumdaki yetenekleri sınırlı ve hantal bir futbolcu, tekniği hantallığını kurtarmıyor.

Sonuç olarak bu seviyede bir maçta topu tutacak ve ön plana çıkacak olan olan orta saha oyuncularının kalitesi ve uyumudur. İki takımında hücum hattında sıkıntısı yok,  Defansif anlamdaiki takımda sıkıntılı ama en azından Almanlar takım savunması ile işi götürebilir fakat Arjantin bu takım karşısında geriye çekilmede başarılı olamaz. Çok temkinli oynayacaklarını tahmin ettiğim iki takımın şansı eşit gibi görünsede Almanların bir adım önde olduğunu düşünüyor ve onların kazancağını tahmin ediyorum. Maça kaleci hataları damga vurabilir dikkat. Herşeyden önemlisi seyir zevki üst düzeyde bir maç olması temennisi ile iyi seyirler.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir