Bizim mucitler `Canlı Kitap` yaptı

ODTÜ mezunu yazılım mühendisi Mustafa Ayan ve Furkan Kuru “canlı kitap” icat etti. Canlı kitap Projesi, kitaptaki bilgilerin, bilgisayar yazılımı yardımıyla sesli ve görüntülü üç boyutlu animasyonlara dönüşmesini sağlıyor.PROJE EĞİTİMDE ÇIĞIR AÇACAK

Bizim MucitlerYarışma`na katılan ODTÜ mezunu yazılım mühendisi Mustafa Ayan ve Furkan Kuru ile birlikte, kitaptaki bilgilerin bilgisayar yazılımı yardımıyla sesli ve görüntülü üç boyutlu animasyonlara dönüşmesini sağlayan “canlı kitap” projesi geliştirdi.

ODTÜ mezunu yazılım mühendisi Mustafa Ayan ve Furkan Kuru“canlı kitap” icat etti. Canlı kitap Projesi, kitaptaki bilgilerin, bilgisayar yazılımı yardımıyla sesli ve görüntülü üç boyutlu animasyonlara dönüşmesini sağlıyor. Ankara Ticaret Odası, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara Patent Bürosu ve Kanal D işbirliğiyle düzenlenen “Bizim Mucitler” yarışmasının Eskişehir Yarı Finali’nde Mustafa Ayan ve Furkan Kuru “canlı kitap” projesiyle birinci oldu. Ayan, 18 Haziran’da yapılacak finalde yarışacak.

Yarışmada, “Dijital İris” Projesi ile Nevzat Özel ikinci oldu. Laboratuvarlarda kandaki enfeksiyon ölçümünün yapıldığı testlerde kullanılan kiti, kamera ve bilgisayar yardımıyla saniye saniye görüntüleyen sistemi oluşturan Dijital İris Projesi, sedimantasyon testlerinin hem süratli yapılmasını hem de sonuçlarının görsel olarak doktora bilgisayar aracılığıyla ulaştırılmasını sağlayacak. Ergun Aydın ise “Fındığı Yeşil Kabuğundan Çıkartan Fırça Değirmen” ile yarışmada üçüncülük ödülünü aldı. Yarışmada ikinci olan Nevzat Özel ve üçüncü olan Ergun Aydın’a birer dizüstü bilgisayar hediye edildi.

ATO Başkanı Sinan Aygün yaptığı açıklamada, Ayan’ın projesinin eğitmde çığır açacak bir proje olduğunu belirterek, Milli Eğitim Bakanlığı’nın projeye ilgi göstermesini umduğunu belirtti. Bilgisayar destekli bir eğitim projesi olan canlı kitabın düşük maliyetli ve geniş çapta kullanıma açık olması nedeniyle eğitim kalitesini artıracağını anlatan Aygün, projenin maliyetinin 200 bin YTL olduğunu kaydetti. Yarışmada ikinci Dijital İris Projesi ile üçüncü olan Fındığı Yeşil Kabuğundan Çıkartan Fırça Değirmen Projesi’nin de kendi alanlarında maliyeti azaltıp verimliliği artıran projeler olduğuna dikkat çeken Aygün, yeni projesi ve fikri olan herkesi yarışmaya katılmaya davet etti.

ANKA

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir