Cem Yılmaz Hakkında İlginç Gözlemlerim

cem-yilmazCem Yılmaz; insanları sentezleme, davranışlarını çözümleme, davranış sebepleri türleri etki-tepkileri, diyalogları, diyaloglardaki ses tonlamalarının altında yatan sebepleri ve daha farkedipte dillendiremediğim bir çok psikolojik, sosyolojik konulardaki konu başlıkları Allah tarafından kendisine okula gitmeden doğuştan verilmiş, Türkçeyi lastik gibi, ingilizceyi tatlı gibi kullanabilme yeteneklerini fazlasıyla geliştirmiş, mizah duygusu dorukta, pratik bir zekaya sahip ve bütün bu donanımlarını en iyi şekilde kullanan ibretlik bir şahsiyettir.

Tanımlamaı abartmış bulanlar mutlaka olacaktır, çünkü konuşma tarzındaki bazı belden aşağı tabirlerden dolayı, kendisine içten içten sempati besleyip halk arasında çok terbiyesiz yakıştırması yapan kişlerde mevcuttur ve sizin bu kişilerden biri olmanız ihtimaller dahilindedir.

Tv magazin haberlerinden ve ”Her şey çok güzel olacak” filmleriyle ilk kez gördüğüm Cem Yılmaz ışığını hemen farkettiriyordu. Özellikle ilk denemesi olmasına rağmen oyunculuktaki başarısı ve Mazhar Alanson ile mükemmel seviyedeki uyumu farkedilmesi için yeterdide artardı bile. Nitekim öylede oldu, kader ağlarını örmüştü bir kere…Alnına yazılmış adamın… Güldür 🙂

Hiç unutmam 2000 yılına girerken, Star tv da sabah 03:00 sıralarında ”bir tat bir doku” oyununun bir perdesini izlerken, millet uyanmasın diye kendimi sıka sıka karın kası spazmı geçirermeme sebep olmuştur. Devamında (maalesef hepsi biletsiz) bütün oyunlarını izlememe, fazla tv seyretmememe rağmen reklamlarının tamamını izlememe vesile olmuştur.
Geçen 9 yılda Cem Yılmaz reklam filmleri yazdı, çizdi, oynadı, filmlerde rol aldı. Yaptığı reklamlarla reklamcıları utandırdı.

Bir Vizontele filmindeki ”ihaleci” karakteri unutulmaz. Daha sonra yaptığı ”Gora” ise dönemin bütün gişe ve hasılat rekorlarını kırmıştı. G.O.R.A daki Arif karakteri ile ulaşamadığı kitle neredeyse kalmamıştır ve 7 den 70 e bilinen bir komedyen oyuncu olma başarısını gösterip, başarısının zirvesine ulaşmıştır.

CM YLMZ artık bir marka idi ve Türkiye nin reklama en çok para harcayan büyük şirketleri onunla çalışıyordu. Reklam olmasın şimdi yazmayım zaten herkes izlemiştir bu reklamları.

2008 yılında BKM deki ayaküstü şovunda dikaktimi çekti ilk olarak Ölüm gerçeğinden bahsetmesi ama öylesine bir bahis değil, resmen bu durumun hayatın bir dönemi olduğunu sindirmiş bir şekilde bahsediyordu. Bu durum benim yazının başlığında belirttiğim ve esas değinmek istediğim nokta idi, Cem Yılmaz da maneviyata ve kutsala yakınlaşmanın işareti idi bu bence ve toplumun büyük bir kitlesine hitap eden, göz önünde olan bir insan için çok hoş bir gelişme. Çağımızdaki ünlülerin, helede bu derece şöhreti yakalamış birinde hangisi maneviyattan bahsediyor yada gündemine alıyor. Kendisi diyanet işlerinde görevli değil, ilahiyatçıda değil onun işi komedyenlik ama bu insan olduğu gerçeğini değiştirmiyor ve hepimizin aynı sonu beklediğini insanların kendisini en çok bırakıp gevşediği bir anda mükemmel bir dil üstatlığı ile hatırlatıyor. Ben işte buna çok sevindim. Araştırdığımda Cem Yılmaz ın Mazhar Alanson ile birlikte tasavvufla ilgilenediğini ve İslami bir cemaate gidip geldiklerini öğrenince dahada mutlu oldum. Helede tarikat (arapça yol demek) kelimesine düşman yetiştirilen yeni nesile en azından bu kötü yakıştırmaları belki araştırarak yanlış olduğunu öğrenebilecekleri bir durum söz konusu. Dikkat çekmek istediğim noktayı bu şekilde belirtmiş oldum. Bütün bunlara rağmen hala bazı insanlar kendisinde, herhangi bir insanda bile zor görebilcekleri mütevaziliği ve saflığı görmemekte ısrar edip yaptığı işleri çok kolay bir şekilde eleştirebilmektedirler. Tabi her görüşe saygımız sonsuz ama benim Cem Yılmaz a bakış açım bu, ben onu çok iyi izleyebildiğime inanıyorum, alt tarafı gülüyoruz diyebilirsiniz ama ondaki potansiyel ilerleyen yıllarda çok değişik şekillerde ortaya çıkabilir. Bir başka yazıda bu konuya değinmek üzre yazıma son veriyorum. Okuduğunuz için teşekkürler, uamrım anlaşılabilir yazabilmişimdir. kendi blogumdaki ilk yazımdır.

Hakkında söylenecek, yazılacak yüzlerce kelime olan bu zeki adamı, bir çoğumuz okumayı değil izlemeyi tercih eder tahmin edebiliyorum. Buyrun izleyerek devam edelim. reklam olacak belki ama ben reklam tarafından ziyade söz ve tavırlarını izliyorum

www.dailymotion.com/video/x9ybba_cem-yilmaz-reklam-filmi-wiro_fun

Sohbete katılın

2 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir