Cerbe Deniz Zaferi

Osmanlı Devleti’nin egemenlik mücadelesinin Batı Akdeniz’e yayılması nedeniyle sıranın kendilerine de geleceğinden korkan Malta’daki Saint Jean Şövalyeleri’i bu durumdan çok rahatsız olmaktaydılar.

Şövalyelerin gayretleri sonucu İspanya Kralı II. Philippe ile Papa’nın ortak girişimleri ile İspanya, Papalık, Cenova, Floransa, Sicilya, Malta, Napoli ve Monaco’dan oluşan bir haçlı ittifakı kuruldu. 200 gemiden oluşan Birleşik Haçlı Donanması’nın 2 Mart l560’da Cerbe Adası’na çıkması üzerine harekete geçerek l3 Mayıs l560’da Cerbe önlerine gelen Osmanlı Donanması adanın 7-8 mil açığında konuşlanan Avrupa Donanmaları ile büyük bir deniz savaşına tutuştu. l6 Mayıs l560’da başlayan ve kovalamacalı olarak 3 gün 3 gece süren savaş sonunda 60 gemisini kaybeden Haçlı Donanması 20.000 de ölü bıraktı.

Büyük bir zaferle sonuçlanan bu savaş sonunda en büyük haçlı bayrağını denizde sürüyerek şanlı bir şekilde İstanbul’a giren Osmanlı Donanması 5.000 esirle birlikte düşmanlardan ele geçirilerek direk ve küpeşteleri çıkartılmak suretiyle küçültülen kadırgaları da beraberinde getirerek top atışlarıyla limana yanaştı. Düzenlenen muhteşem karşılama töreninde bulunan Avusturya Elçisi Busbecq, gururlanmamasına şaşırdığı Kanuni’nin vezirlere hitaben: “İşte insan bunları görüp de tekebbüre (gurura) kapılmamalı ve her şeyin Cenab-ı Hakk’ın inayetiyle olduğunu fikredip, Allah’a şükürler etmelidir.” dediğini iletir.

Osmanlı Donanması, Preveze’den aşağı kalmayan büyük Cerbe Deniz Zaferi ile Haçlı Donanması’nı tamamıyla yok etmek suretiyle, Batı Akdeniz ve Kuzey Afrika’da büyük bir deniz üstünlüğü elde etti. Fernand Braudel’in deyişi ile İspanyol askerlerinin Türkler karşısında bir kez daha “Boylarının ölçüsünü” aldıkları bu deniz savaşı sonunda İspanyollar Akdeniz’deki “Türk deniz üstünlüğü”nü kabul etmek zorunda kalarak sonraki aşamalarda anlaşma yolunu seçtiler.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir