Kanserden koruduğu bilinen karotenoid maddesi sigara içenlerde ters etki yapıyor

havuc-biberDomates, portakal ve havuç gibi turuncu renkli meyve ve sebzelerde bulunan ve kanserden koruduğu bilinen ‘karotenoid’ maddesi sigara içenlerde ters etki yapıyor.

İsrailli araştırmacılar, sigara içen kişilerde portakal, havuç ve domates gibi yiyeceklere sarı, turuncu ve kırmızı rengini veren ‘karotenoid’ ile kalın bağırsak kanseri riski arasındaki ilişkiyi araştırdı.

Araştırmaya katılan 1800’den fazla kişinin beslenme alışkanlığı ve aldıkları ‘karotenoid’ miktarı incelendi. Sigara içmeyenlerde, alınan ‘karotenoid’ miktarı ne denli fazlaysa kalın bağırsak kanserine yakalanma riski o denli az çıktı. Ancak sigara içen kişilerde ‘karotenoidin’ ters etki yaptığı görüldü. Louis Bonduelle Vakfı’nın yaptığı, Newsletter dergisinin bu ayki sayısında yayımlanan makalede araştırmacılar, sigaranın ‘karotenoid’in kanserden koruyucu etkisini azalttığını, hatta tersine çevirdiğini söylüyor. Araştırmacılara göre, sigaranın kanser riskini artırdığı biliniyordu ancak kanserden koruyan maddelerin etkisini de azalttığı bu çalışmayla ortaya çıkmış oldu. Konuya ilişkin makalenin tamamı  Fransız ‘Le Point’ dergisinin internet sitesinde de yer alıyor.

Sohbete katılın

2 yorum

  1. Sigara kullanıyorum ancak son birkaç gündür sigaradan tiksinmeye başladım, bir iki nefes çekiyorum herzamanki hazdan almaya çalışıyorum, olmuyor, yeni paket aldım başka marka denedim olmuyor 2 nefesten sonra tiksinip atıyorum. konsantrasyonum bozuluyor tekrar yumuşatıp üfleyip yakıyoru tiksinip atıyorum. bu iyi bişey. Sebep olarak yediklerimden şüpheleniyorum son birkaç gündür öğle yemeğinde 1 tabak salata tüketiyorum. Karalahana, havuç, marul sabit bazen haşlanmış brokoli ekliyorum. galiba bundan.

  2. kardesim yhy sen sigarayi bu kafayla birakamazhsin kendini kacma kastikca daha cok düsünür ve icersin sigara zaten birakilmazki ara verilir benim dayim 3 yil icmedi her gece terler icinde uyanip aglama krizleri geliyordu 3 sene sonunda yeniden basladi bambaska biri oldu neseli keyifli neyse fazla uzatmadan bide bu salata isini abartma bak cok fazlasi iyi degil et süt yumurta ye ormanda kosu yap uludagda slalom yap prekazi gibi 50 metreden gol at ama bana bunlarla gelme hadi selametle

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir