Dünya Kupası Öncesi Genel Analiz – 1

2010  Haziranı da geldi, ilk aklıma gelen turnuvaya gelemeyişimiz tabii ki, hem de sıradışı futbolcularla, sıradan takımlara sıradan puanlar kaybederek, geçmişi hatırlayıp ah edip vah etmek fayda vermez  ama Fatih Terim in bu başarısızlığını ömür boyu unutmak pek mümkün olmayacak gibi.

2010 Dünya Kupası nın Afrika da yapılması sebebi bilinmez bende bi soğukluk yarattı açıkcası, turnuva nerede olursa olsun gidecek imkanımın olmaması bi tarafa uzak olması, sanki heyecanı tam olarak yaşanmayacak havası estiriyor, yada şöyle ifade edeyim Afrikanın henüz medeni bir toplum olmayışı turnuvada her an bir aksilik olması muhtemel gibi bir hava taşıyor her an büyük çaplı  gasp, soygun, katliam yada benzeri oalylar olacakmış gibi geliyor. İnşallah olmaz temennisiyle analize başlayalım.

Gruplara baktığımızda eskileri (2006, 2002 ve 1998 kupalarındaki) kadar renkli bir havada olmadığını düşünüyorum yinede herşeye rağmen farklı ırkların, farklı kültürlerin aynı anda sahada mücadele etmesi heyecan verici bir duygu, bir Amerika-İran maçının skoru çok anlamlı olabilirken, Avrupalı beyazlarla, Afrikalı zencileri aynı sahada mücadele ederken görmekte keza heyecan verici olmuştur, sıradışı skorların hayranı, sürprizlere açık ve seven yapım nedeniyle çocukluğumdan bu yana hep zencilerin beyazları yenmesini isterdim, ne kadar istesem de bu temennim hayal olmaktan öte gidemeyip,  teknik ve mentalden uzak afrikalıların, güç, ve hızlarına yazık etmeleri ile son bulurdu hep.

Bu kupada da öyle olacak ben yine siyahları tutacağım içimden Gana, Fildişi, Kamerun farketmez formalarındaki koyu yeşil ve siyah tenleri ile Eto lar, Drograba lar  benim için beyaz (kapitalist güce) karşı özgürlük mücadelesi olarak algılanacak her zaman.

Temenniler bir yana her zaman skoru mantık çerçevesindeki  gerçekler belirlemiştir. Futbol aşağı yukarı skoru tahmin edilebilir bir spor olsa da,  top yuvarlaktır sonuçta ve her sonuca açıktır.  Dünya Kupası nın çekiciliğini bir kat daha artıran da zaten belirsiz durumların çokluğu ve yukarıda bahsettiğim ırkların buluşmasıdır,  gözönünde olmayan takımlardan parlayan yıldızlar, 30 una gelip patlama yapanlar, genç yıldızlar vs.

Tahmin demişken mesela Didier Drogba nın son hazırlık maçında dirseğinden sakatlanıp durumunun belirsizliği ile,  Almanya nın kalecisi Rene Adlerin ekskliği aynı şey değil, birisi takımının %30-40 ı duruma göre değişirken diğeri, sadece %9 u takımının bir parçası. Bunun gibi denklemler.

Yine benzer bir örnek ile Ballack sız bir Almanya, Fildişi Sahillerini yenebilir, fakat Drogbasız bir Fildişi Almanyayı yenemez, demek istediğim budur. Ama yinede herşeye rağmen top yuvarlak işte, ne garip şey yaa büyüsü de burda ya zaten

Maça bi takımların adına bakıp yorum yaparsınız, isme göre, Ama maç öncesi sakatlıklar, kadro durumu takım yorugunluğu, teknik direktörü, hazırlık maçları performansı, kadronun tecrübesi gibi etkenlerde sahaya yansır. Şimdi ileride meydana gelecek bu etmenleri bilmediğimiz için isme bakarak genel kadro kalitesiyle ham bir yorum yapalım acizane, ham bir senaryo

A GRUBU- TAHMİNLERİ

South Africa G.Afrika : Ev sahibi olmasına rağmen gruptan belki bir beraberlik alarak eleneceğini düşünüyorum.

Mexico Meksika : Belli bir ekole sahip Meksikalıların Uruguay ile yapacağı maç, ikinci tura yükselecek takımı belirler, büyük ihimalle de Meksikalılar tecrübe ve mental farkıyla maçı alıp üst tura çıkar.

Uruguay Uruguay : Meksika için söylediklerimin aynısı Uruguay içinde geçerli, fakat daha az şansları var.

France Fransa : Gruptan Puan kaybı yaşamadan da çıkabilir, Meksika ya bir beraberlikte kaptırabilir.

B GRUBU TAHMİNLER

Argentina Arjantin: Messi li Arjantin çoğu kişiye göre turnuvanın favorisi durumunda, turnuva favorim Arjantin değil ama bu gruptan çıkarlar orası kesin.

Nigeria Nijerya : Genç bir kadroya sahip Nijeryanın güçlü defans ve forvet hattına rağmen, oyun kurmada becerikli bri orta sahası yok,  defansif anlamda katkı sağlayacak John Obi Mikel de sakat. Umarım her zaman sürpriz yapan Nijerya bir yenisini ekler. Ama görünen o ki Nijerya eski gücünde değil. Yunanistanı yenerlerse ikinci tura devam ederler.

Korea Republic G.Kore : Kapalı kutu Kore takımı ne kadar kapalı da olsa bir asya takımı ve standartları belli, ama Türkiye nin 3. bitirdiği turnuvada onlarında 4. olduğunu unutmuyoruz Nijerya ya da Yunanlara da sürpriz yapma potansiyeline sahipler.

Greece Yunanistan: Bu grupta Arjantin hariç diğerlerinin akibeti belli değil

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir