Dünyanın İlk Ansiklopedisi Türkiye’de Çıktı

İlk ansiklopedinin Paris'te 1690 yılında yayınlandığına dair bilgiler bulunduğu hatırlatan Çöğenli, Feyzullah Efendi'nin kütüphanesinde bulunan ansiklopedinin daha eski dönemlere ait olduğunu açıkladı.Ansiklopedinin tarih ve muhteva bakımından dünyada tek olduğunun altını çizen Çöğenli, ansiklopedinin dünyaca bilinmediğini ve yetkililerden neşredilmesi için devreye girmesi gerektiğini kaydetti.

yazete.com da karşılaştığım bu haber, bizlere tarihi mireslarımıza ne kadar önem ve saygı gösterdiğimizin bir resmi gibi. Haberin devamını buyrun

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadi Çöğenli, ilk ansiklopedinin 1690'da Paris'te yayınlandığının bilindiğini, ancak daha eski tarihlerde yazılan ansiklopedinin ellerinde olduğunu söyledi.

Çöğenli ansiklopediyle ilgili şunları söyledi: "Müellifimiz miladi 1415'te doğmuş 1501'de vefat etmiştir. Bu ansiklopedimiz 60 cilttir. Bir kişi yazmıştır. Kaf harfine kadar gelmiştir, bitirememiş ve vefat etmiştir. Her bir cildi 200 varaktır, yani günümüzde 400 sayfadır. Bu kitabı, 62 cildi doktora ve yüksek lisans talebeleriyle neşre kalksak 180 sene lazım. İnternete girildiğinde bu ansiklopediden bahsedilmiyor. 1690 yılındaki yazılan ansiklopediden bahsedilir. Bizim neşrettiğimiz İSAM'ın ansiklopedisinde de bu kitabın adı yok. Dünyanın haberdar olmadığı bu 62 ciltlik kitabımızın en azından ofseti yapılıp, 100 nüsha çoğaltılmak suretiyle hem Arap hem dünya alemine faydalanması için neşredilmesi gerekir. Starın haberine göre, Burada yetkililerin devreye girmesi gerekiyor."

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir