Elektronik Sigara Kullanıcı Yorumu, Gerçek Bir e-sigara Deneyiminin Gözlemleri

Merhaba, okuyacaklarınız 14 yaşından bu yana, 17 yıldır sigara kullanmış 31 yaşında bir kullanıcının 70 günlük deneyimlerini içermektedir. Okuyucuya olumlu ve olumsuz yönlerini kendi üzerimdeki gözlemlediğim durumlarla paylaşmak ve elektronik sigara hakkında fikir sahibi olmak isteyenlere yardımcı olması niyetiyle yazıyorum.

Maalesef Günde 2,5 paket

İşim gereği bilgisayar başında uzun süre oturmak zorunda olan biri olarak, son yıllarda sigara kullanımım 4 yıl önce 1 paketten, 1,5 pakete, son 6 ayda ise 2,5 pakete kadar çıkmıştı. Artan sigara fiyatları bütçemi zorlayınca, 2010′ un başında kısa süreli tütün sarma deneyimi, en kıymetli sermayem olan zamanımı çaldığı için vazgeçmiş, alternatif ucuz sigaralar denemişimdir.

Fakat bu süreçte artık sigaradan keyif almak değil, müptelası olup, sadece zorunluluk hissederek içme gereği hissettim ve kalitesiz sigaralarla, kokusuna tahammül edip, ağız tadıma acımadan ısrarla içtim. Bu sürede çocukluğumdan beri oynadığım futbol performansımda belirgin düşüşler başladı, yaş gereği bir yavaşlık olsa da, ciğerim eskisi gibi çok koşmama müsade etmiyor, bazen halı saha maçları ben yorulmadan bitiyordu. Çünkü, akciğerim yeterince koşmama  müsaade etmiyordu.

Sigarayı Bırakma Kararı

Evde, odamda içtiğim sigaranın dumanı duvarlar dahil her yerde kendini gösterirken,” duvarlar böyle, acaba benim ciğerlerim nasıldır” şeklinde düşünüyordum. Sigarayı bırakmak istemiyordum aslında, çünkü çalışırken konsantrem bozulunca, çabucak yeniden konsatre olmamı, canım sıkılınca sıkıntımı hafifletmemi sağlıyordu. Diğer taraftan odamdan çıkıp bir diğer odaya, lavaboya veya mutfağa gidip geldikten sonraki karşılaştığım koku ve duman, beni bile tiksindiriyor ve ”Ben bile tiksiniyorum, başka birisi, heleki sigara içmeyen birisi neler düşünür” şeklinde düşüncelerde beni sigaradan soğutmaya başlıyordu.

Derken Şubat ayının ortasında grip oldum, hastalığın normal seyrini çoğumuz biliriz, 3-4 gün halsizlik, burun akması, baş ağrısı hayatımızdan 1 haftayı felç eder. Hepsi 1 hafta sonra geçti ama afedersiniz ciğerimden gelen balgam bitmedi bir türlü, 10. gün artık sigara içerken bir kaç fırt sonrası atıyordum ama bir taraftan da beni kesmiyordu, yani hem sigara içmek istiyordum, hemde ciğerlerim adeta lütfen içme diye bana yalvarıyordu. Nikotin ihtiyacı yeni bir sigara yaktırıyor, akciğerin yorgunluğu ve hastalığı hemen söndürtüyordu, ısrarla içince bir tiksinme geldi artık, bir yerde can bu.

Tam bu halde bir an Facebook’ un sağ tarafındaki reklamlarında dikkatimi çekti; bir firma yeni açılmış, ucuza elektronik sigara satıyormuş, dikkatimi çekti, daha önce bir arkadaştan bir fırt denemiştim hoşuma gitmiş, bende denemeliyim demiştim aslında. Hoş bir aroma tadı geliyordu, nargileyi andıran ama bütün bildiğim bu kadardı.

E-Sigara yı İlk Deneyişim

Derken sigarayı 2 tanesi 73 kapıda ödemeli 83 TL ye sipariş ettim, yanında 1 tane ücretsiz likit yolladılar. İlk elime aldığım gün 1 mart saat 17:30 du. Aletin atomizerini açıp likit koyulacak yerini ilk denememde yanılsamda sonra videolara bakarak buldum.

İlk deneyimim ve devamında e-sigarayı; Yumuşak bir buhar, hoş bir aroma tadı eşliğinde nikotin ihtiyacını gidermek şeklinde tanımlayabilirim. O andan sonra 40. dk. içmezsem sıkılan, 1 saatte ise ciddi anlamda stres yapan ben, ilk iki saat ihtiyaç duymadığımı farkedince çok sevindim.

Koku yoktu, Kül tablasını kaldırmıştım, odamda duman yok, sevindirik olmuştum. Hemen yemeklere hücum ettim, daha fazla yemek yedim, bir enerji patlaması oldu o gün, ertesi bir kaç günde kollarımda karıncalanma gibi hisler oldu.

Ama bi gariplik vardı çok çekiyordum ve limitini bilmeidğim halde, çok içtiğimi farketmiştim, araştırdığımda bana gelen likitin nikotin oranının düşük olduğunu farkettim 6 mg dı. yeni bırakanlar için 24 mg veya 18 mg tavsiye ediliyordu, hemen gidip temin ettim, çünkü 3 gündür sigara içmiyordum ve olası bir sigara ihtiyacını hiç istemiyordum. Hemen gidip elmalısından temin ettim, gayet güzeldi.

Sürpriz

Aldığım aletin 8. gün  başka bir şehirde, çok yoğun bir günde şarz aletinin bozulması çok canımı sıkmıştı. Hemen yenisini ve bir tane de fazladan sipariş ettim, ben İstanbula dönene kadar gelsin diye. Bu arada nikotinsizliğe dayanamayıp 2,3 dal sigara içtim, ama nasıl içtim, sigarada daha önce hiç tatmadığım kadar kötü tatlar geldi ağzıma, odun gibiydi adeta, içindeki nikotini alabilmek için, yanındaki zehirleri çekmek hamallık gelmişti, adeta zaruriyetten içtim ama hiç hoşuma gitmedi, keşke içmeseydi ama çok daralmıştım.

Aletin şarzı gelince rahatladım, sonraki günler diğer likitlerdende test ettim, hoş bir şeydi, hem lezzetli hemde sadece nikotin vardı zehir namına.

Sigaradaki yüzlerce zehirdense özellikle katran, arsenik ve karbondioksit sadece nikotin daha akıllıca geldi bana, beynim daha farklı çalışıyordu sanki. Üstelik koku yok, duman yok, kül yoktu bu üçü çok önemliydi ki esas önemli olan sağlık tabi.

Çevreden Tepkiler

Sonraki günler tv de e-sigarayı kötüleyen kanser yapıyor diyen haberler çıkmış, ben görmedimde görenler direkt zaten söylüyordu, hmm o mu o daha zararlı biliyomusun şeklinde, tabi halkımızın araştırmadan etmeden duyduğuna inanmak konusunda üstüne yoktur, kulağı boştur ne duysa tv dan eyvallah der, doğru der kabul eder, halkımızın çok büyük bir yüzdesi böyledir, aksini iddia etmek yanlış olur.

Onlara tek tek izah etmek zorunda kaldım bu alet sayesinde ben sigara kullanmıyorum ve benim gibi bir çok insan bu şekilde bırakıyor, sigara sektörü çok büyük paralar dönen bir sektör elbette kötüleyecekler dedim. Sigara ve Sağlık sektörünün baronları elbette sigara içilsin isteer, ya komediye bakarmısınız bana bunu diyenler öyle bir kaptırmışarki habere nerdeyse normal sigara zararsız diyecekler o derece etkilenmişler haberden (Medyanın Gücü). Sanki şu anki kanser vakalarının sebebi sigara değil, tansiyon, damar tıkanıklığı, KOAH diye hastlıklar yok bu alet sayesinde olacakmış gibi.

Her neyse bu aletin tamamen zararsız olduğunu iddia etmem, edememde, içinde nikotin var, gliserol adlı madde sıcak demirdeki ısı ile buhar haline geliyor ve onu ciğerimize çekiyoruz kesinlikle normal değil bu da, ama sigaradaki zehir sayısını bu alete oranladığımızda ve sonuçlarını karşılaştırdığımızda kesinlikle e-sigara çok daha az zararlıdır. Ben doktor değilim, zararlarını test etme imkanı olan bir bilim adamı değilim, söylediklerim sadece kendi deneyim ve gözlemlerim.

E-Sigaranın Artıları

– Tat duyum daha belirgin hale geldi, yemekler daha lezzetli ve iştahlı yemek yiyorum, yemek yemek zorunlulk değil, keyif haline geldi.

– Odamda duman yok ve kokmuyor. Pencereyi kış günü açmak zorunda kalmadım. (Enerji tasarrufu)

– Ağzım kokmadığı için daha mutluyum, insanlarla yakın mesafeden konuşurken mahcup olup ağzımı kapatmak zorunda kalmıyorum.

– Akciğerimin rahatladığını bariz hissediyorum.

– Olur olmadık yerlerde (sigara içilmeyen ortamlarda) daralıp ben bi sigara içeyim şeklinde bir sıkıntı olmuyor, ne olsa içmiyorum. Yada bu letten bir kaç fırt çekip rahatlıyorum.

– Kendime güvenim arttı, beynimde adeta daha önce kullanmadığım yerler olduğunu düşünemye başladım.

– Eşinizin kokmayan bir öpücükle daha mutlu olacağından emin olabilirsiniz.

 

E-Sigaranın Eksileri

– Azda olsa o buharda odada ilginç bir koku bırakıyor, bunu gözardı edemeyiz, tabi çok içince ve içtiğiniz likitin kalitesine bağlı ama kesinlikle sigara gibi değil. Kısa süre havalandırma ile geçiyor.

– Kullanımı sigara gibi pratik değil, bendeki model biraz büyük, cepte taşıması zor, yaz geldi, çanta dışında taşınması yazlık kıyafetlerle çok zor görünüyor.

– Akma yapıyor, elinizde peçete ile silip durmak zorunda kalıyorsunuz pilin başlığına sızan sıvıyı.

– Bu bana özel bir durum dişlerimde adeta dökülme hissi verecek kadar oynama oldu 2, 3 gün sonra geçti, iltihaplanma zannettim, sonra yine oldu, yine oldu 3, 4 gün iyi 3, 4 gün böyle, damağım şişik ama iltihaplı ve ağrılı değil, sanki dişler yerinden dökülecekmiş hissi var.

Farkettim ki e-sigara buharını çekerken damağım uzun süre buharın ısısına maruz kalınca ağızda kan basıncı artıyor ve böyle bir tepki veriyor. En kısa sürede bu aleti de bırakmak zorunda olduğumu düşünüyorum. Benim gibi yan etkilerle karşılaşanlarda aleternatif düşünmeli.

 

SONUÇ

Sigara içmektense kesinlikle bu aleti kullanabiliyorsanız kullanın derim, çünkü resmen sigara bırakma zahmetine, sıkıntısına girmeden, sigarayı bırakıyosunuz, bu çok güzel bi duygu, şakınlık verici, sigara alışkanlığından uzaklaşıp, unutturması bile yeterli ve denemeye değer. Bu gün itibariyle bu alete ve likitlerine harcadığım para 200 TL ama kesinlikle değdi.

Sizlere bol sağlıklı bir hayat diliyorum, daha yazardım belki ama ellerim yoruldu 🙂 Beynimde tabi. Çokta uzamasın zaten, uzun yazılar pek okunmaz. okuduğunuz için teşekkür ederim, kendi deneyimlerinizi paylaşmak isterseniz, yorum yapabilirsiniz.

Saygılar

Sohbete katılın

21 yorum

 1. Çok güzel anlatmışsınız bende 4 ayıdır elektronik sigara kullanıyorum ve daha sigaradan bir nefes dahi almadım…15 yıldır aralıksız sigara içtim ve ölümlerden döndüm çok kızıyorum yasak olmasına sağlığımızla oynanmasına…Kesinlikle kullanılan likitlere ve e-sigaralara dikkat edilmesi gerekiyor…İlk kullandığım lkit markası kötü idi sonra öğrendim ki sahtesi çokmuş uzun araştırmalar sonrasında başka bir marka buldum güvenilir likitleri var hatta İlaç firması tarafından üretilen tek likitmiş galiba …şuan çok önemli değil çünkü kalitesini anlayabiliyorum, doğruyu söylemek gerekirse estetik göründüğünüde düşünüyorum 🙂 benim ki oval yapılı bir model neyse…ikinci ayda nikotin miktarımı düşürmeğe başladım ve artık öyle bir noktaya geldim ki bazen e sigaramı nereye koyduğumu unutuyorum bunuda şuna bağladım demek ki eskisi gibi aramıyorum ve daha az tüketiyorum….Herşeyden en önemlisi kendimi iyi hissediyor ve artık uykumu alabiliyor olmam….En kısa zamanda herkesin sigaradan kurtulmasını umut ederim, öyle veya böyle bir şekilde kurtulun yeter.

 2. tebrik ederim sizi. Bir arkadaşımda uykusunu artık düzenli alabildiğini ve saaat kullanmadan uyanabildiğini söylemişti. Ama maalesef biz başarılı olamadık. Benim dişlerimi şişirdiği kesinleşti, artı mide bulantısı başladı bırakmak zorunda kaldım. O da kullanması zor diyerek pes etti. Gerçekten tebrik ederim sizi, maalesef biz bırakamadık, bunun için müthiş bir suçluluk hissediyorum çünkü sigarayı bıraktığımı ilan etmiştim ve iki ayda içmemiştim. Kendime sözümü tutamadım. Çevreme demahcup oldum. 🙁

 3. teşekkür ederim ama:( sizin adınıza çok üzüldüm…Ne kötü bir durumdur bilirim ilana ve yapamadığınıza mı yanarsınzı yoksa zehire devam etmenize mi :(….

  Çok enteresan açıkçası elektronik sigara üzerine o kadar okudum hiç böyle bir şikayet duymamıştım acaba kullandığınız likitten kaynaklanıyor olablir mi başka markalar denediniz mi? …arkadaşınıza kullanması niye zor geldi acaba beni sigaradan uzak tuttukça ,herşeye değer diye düşünüyorum..En kısa zamanda sizinde sigaradan kurtulmanız dileği ile …

 4. kullandığım likitler ve atomizer senkronları. Eski atomizerim çin malı idi. Şimdi alman malı.
  Likitler dekang orjinal, dekang sahte, flavour art orjinal, flavour art (orjinal) doldurma şişe.

  Bütün varyasteleri kullandım atomizer <> likit olarak yani. Kötü atomizer iyi likit. İyi atomizer, iyi likit, kötü atomizer, kötü likit hepsini denedim nerdeyse. Dişlerimdeki şişliğe sebep olduğunu 3,4 kere sağlama yaptım maalesef kesinleşti yani. hatta muhalefet olan kişilerden sakladım, ürünü hoyratça kötüleyen kişiler bunları herkeste olabileceğini sanıyorve sebebini e-sigara sanıyor.

  Benim vücudum çok aşırı hassas mutlaka bunun payı vardır, herkeste aynı etkiyi göstermez.

 5. ben de ilk başta Dekang ve sonra da flavourart kullanmıştım belki saheteleri idi aldımlarım ama aft çıkmış ve rahatsız olmuştum..3 aylık deneyimimle diyebilirm ki Ovale likitleri gayet başarılı zaten ilaç firması tarafından üretiliyormuş biraz tuzluya geliyor ama deyiyor, hatta bazen firmanın çekilişleri oluyor onlara katlıyorum henüz çıkmasada bir gün çıkar umuduyla 🙂
  En üzücü yanı bu ürünleri gerçektende sebebsiz yere baltalıyor olmaları ben faydaısnı gördüm niye başkası görmesin..Sizin durumunuz 🙁 acaba dedim pg alerjisi diye bahsettikleri bir durum mudur?, ama benden daha deneyimli olma ihtimali karşın zaten siz bunu biliyorsunuzdur.Pardon gene çok yazdım kimse sigara içmesin, siz de iyileşince belki bu markayı denersiniz belki aynı şikayeti yaşamaz ve sigara içmezsiniz.Bu konu ile ilgili bir bilgi bulursam mutlaka paylaşacağım..

 6. ovale yi aklımda tutup bir test ederim. Bakalım ne sonuç verecek. Fena mı olur liktten olsa dimi :).

  Deneyimim daha fazla değildir muhtemelen sizin 3 olmuş maşallah, benimki 2,5 ayı azcık geçebildi. Benim durumumizah edeyim, şu anda bir gariplik yok, gayet yi damağım, şöyle oluyor mesela şimdi kullanayım yarına öğlene kadar bir kıpırdanma başlıyor damakta, bir ağzı serinletme isteği. Ertesi günde şişiyor ve dişlerim oynuyor hemde en güçlü dişlerim, ön dişleroda huzursuz ediyor.

  Ben çok sevinmiştim bu alet ile tanıştığıma ama şanssızlık işte. Ovaleyi yazdım kafama en kısa zamanda denerim, umarım sonuç pozitif olur. Tavsiye ve yorumlarınızla katıldığınız için teşekkür ederim, memnun oldum Yağmur Hnm..

 7. 🙂 ben teşekkür ederim, yorumlarıma cevap verdiğiniz için, en kısa zamanda sıkıntınıza çözüm bulmanız dileği ile sigarasız bir hayat dilerim. 🙂

 8. Bir ara elektronik sigaranın yasaklanacağı söyleniyordu ama hâlâ çok sayıda internet sitesi üzerinden satışlar devam etmekte. Acaba Türkiye’de satışlar yasaklanmadı mı?

 9. Elektronik Sigara
  Elektronik sigara İçerisinde tütün bulunmamaktadır.
  İçerisinde sadece Nikotin ve Tütün aroması bulunmaktadır ve bu nikotin tütün aroması her nefes çekişte ağızda buharlaşarak dumana dönüşür ve bu duman ağızda nikotin tadını oluşturur bu nikotin tadı da vücuda nikotin almış hissini verir.
  Elektronik sigara tekrar şarj edilebilen bir LİTYUM İYON pille çalışır.
  Bu lityum pil sayesi her nefes çekişte cihazın ucunda bulunan kırmızı led’ in yanıp sönmesini sağlar.
  Tütün yerine kullanılan kapsülün(filtre) içerisinde ise NİKOTİN ve TÜTÜN AROMASI vardır.
  Bu sigarayı kullanırken her nefes çekişte mekanizma kapsülde bulunan nikotin ve tütün aromasını aktif hale geçirerek buharlaşmasını ve dumana dönüşmesini sağlar. Ağızda ise nikotin tadı oluşturur.
  Böylece vücut nikotin almış gibi hisseder ve kişinin vücudu sigarada aldığı zevki alarak kişinin sigara bırakma aşamasında kişiye kolaylık sağlar.
  Çıkan dumanında buhar olmasından dolayı çevresindeki insanlara zarar görmesi engellenmiş olur.
  Sigara bırakma sürecinde kullandığınız elektronik sigara yüksekten sıfır nikotine doğru azaltılması sigarayı bırakmanızda çok yardımcı olacaktır.

 10. agizdaki o his ancak dogru baslikla ortadan kalkar birde agiza ve tatda yanma kokusu varsa likitten gelen hemen direnci yahut Ohm direncini dusurmeniz gerekir iyi bir baslikla ve cok kalitelibir aromali likitle elinden dusurmezsin inan ama o kalitelileri likitler 35-60 dolar arasi belirtiyim birde kaliteli basliklar var ben Smoke markanin TFV4 unu oneririm hem akma olmaz hem doldurmasi kolar vidalayip acma sorunu yok eger tat daha cok gelsin dersen oazaman Uwell Crown atomizerini yani basligini oneririm tabi braz pahali likitlerin her yil yarismasi yapiliyor ve oduller veriliyor belirtiyim tr de satilan hicbirinde odullu olanlarini gormedim onuda belirteyim yurdisindan getirtmelisiniz https://blog.craftvapery.com/craft-vapery-the-vape-summit-best-in-show-award-winners/

 11. Hepinize bilgileriniz için teşekkür ederim bende sigarayı bırakmak istiyorum tavsiye edebileceğiniz bi elektronik sigara varmı ?

 12. Bana önerebileceginiz e sigara markası ve fiyatta bilginiz var mı kullanımı hakkında felan

 13. Sıcak ortam 25 derece üstü tehlikeli imaj ayarı 50 ohm olmalı dünya standardıdır 15_20 vat arası kullanın piller kömür değil jöle şeklindedir ısıya dayanamaz ve patlar pantolon gömlek cebinde taşimayin vücut ısısı cihazını ısıtır ilk basmayla patlar çantada taşiyin her3 dolumdan sonra atomizer dahil parçaları su ile yıkayın atomizer elektrik enerjisini ısı enerjisine çeviriyor ELEKTRİK BİLGİSİ ÖĞRENİN

 14. 2017 yılının ilk haftaları esigara aldım iyibuhar diye bi siteden cihazda sorun var iade etmek istiyorum tamir ettirelim diye cvp veriliyo ben cihazı tamir ettirmek için almıyorum IYIBUHAR diye bir site alışveriş yapmayın pişman olmayın

 15. Ben de bir aydır kullanıyorum. 15 yıldır sigara içen birisiydim. Artık kokusundan bile nefret ediyorum.ciğerlerim açıldı adeta. Yediğim ve içtiğim her şeyden ayrı bir haz alıyorum artık.herkese kesinlikle tavsiye ediyorum

 16. Tespitleriniz çok doğru. Ben de kullanıyorum. Gayet memnunum. Şu an arkadaş çevreme ve tanıdıklarıma tedarikini sağlıyorum. isteyen olursa yardımcı olabilirim.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir