Geniş Aile Dizi Analizi

ufuk-ozkan-genis-aileSalı akşamları kanal D de yayınlanan keyifli ve samimi bulduğum bu dizi hakkında haftalardır yazmak istiyordum nihayet kafamda toparlayabildim.

Genelde bilgisayarımda vakit geçirdiğim için haberler ve futbol dışında fazla tv izlemeyen birisi olarak izlediğim programlarıda tv a az zaman ayırdığım için seçerim, yani izlediğime değmeli. Aslında Kurtlar Vadisi Dizisi dışında izlediğim dizileri şöyle bir düşündüğümde hepsinin komedi dizisi olduğunu anlıyorum.Geçelim ”Geniş Aile Dizisi” ne

Dizinin başrol oyuncusu Ufuk Özkan ı ”Benim annem bir melek” adlı dizide aldığı yardımcı rolde izliyordum ve hatta zamanla dizi sıkmaya başladığında günü o kurtarıyordu, bence oyunculuk kalitesini kendini en iyi sergileyebildiği ilk yer olduğuna inanıyorum, bu çocukta iş var gelceği parlak dediğimi hatırlıyorum. Bazı insanlar vardır mizacı komiktir yaradılıştan, güldürmek için özel bir çaba sarfetmeseler bile her yaptığı size komik gelir, Ufuk Özkan dizideki adıyla Cevahir (Cevoo) da böyle biri.

Cevahir in diziye kattıklarından sonra diğer oyuncularıda es geçemeyiz tabiiki adeta bütün oyuncular rollerine cuk diye oturmuş. Buradan dizinin oyuncu seçimi ve karakterleri belireyen kişi her kimse yürekten kutluyorum. Gerçekten çok iyi bir analiz yeteneği gerektirdiğine inanıyorum. Karakter seçimlerinde başarı sırasına göre şöyle bir kaç isim saymak isterim başta Ulvi, öğrencilerden Kunter, Keçelerden Tombul çocuk (biz aslında kötü çocuklar değiliz, özünde temiz çocuklarız diyen) Zekai, Kuddüsü amca(Rasim Öztekin) ve anne Muti.

Dizinin genel konsepti mükemmel olsada, senaryo en başından kendi kendini kısırlaştırmış görünüyordu. Yani olayların yanlızca Şükufe için mücadele eden Bilal ve Cevahir in çabaları için her hafta Cevahir in bir gayreti ve bir hatası ayıklması ile geçirilmek zorunda kalınması, maalesef bu senaryo çok uzun vadeli sürmez ve bir yerde tıkanır, keşke yeni bir senaryo konsepti tasarlayıp yavaş yavaş geçilse. Çünkü bu hafta 15 Aralık 2009 25.Bölümde ilk defa bu kadar az güldüm, dizi güldürmek için çekilmiyor olabilir hak veririm çok güldürmese debaşarılı bir bölümdü ama ufaktan tıkanmaların başladığı gözlendi. Bir de bütün senaristlerin ve yönetmelerin üzerinden teğet geçtiği bir durum var, izleyici için en önemli unsur olmasına rağmen ”mantık” olgusunu atlamaları, görmezden gelmeleri yada farketmemeleri. İzleyici komedi dizisi bile olsa izlerken hadi canım o kadar da değil diyecek sahne görmek istemez benim kanaatimce bunu Kurtlar Vadisi dizisinde bu sezonda neredeyse her bölümünde gördük. Ben buna kısaca önemsememek derim. Mantık unsuruna daha fazla dikkat edilirse ve senaryo konseptinde genel bir değişime gidilirse, dizi devam eder diyorum yoksa daha yeni bölümler yazılmakta zorlanılacak, daha fazla mantık hatası ve olması zor ihtimaller olacak ve izleyici de sıkılıp diziyi yapımcılar bitirmeden bitirecektir.

Ben tabiiki ekranlarda ender görülen böyle bir yapımın yaşamasını isterim. İzleyici kitlenin görüşlerine her işte olduğu gibi direkt izlenip seyre sunulan bir iştede yapılması gerektiğini savunurum eminim yapılıyordur. Çünkü Cevahir in bir esprisi vardı mesela ben bu kanıya da bu verceğim örnek ile vardım. Nasıl mı ?

Cevahir yine rutin Şükufe ziyaretlerinden birinde iken, yine Şükufe nin canını sıkar kovulmadan önce harekte geçer ve bombayı patlatır, Türkçe afedersin diyerek geri adımlar attı ve dükkandan çıktı, afedersin derken telafuz yeteneğini öyle bi kullanıdıki almanca da görüşmek üzere, tekrar görüşürüz gibi manalara gelen veda cümlesi ”auf wieder sehen”  okunuşu tam olarak aufvida:zehn gibi ama cevahir aufidersin gibi bişey dedi ve ikisnide söylemiş oldu, 1 yıl öncesine kadar bende anlayamazdım bunu yeni yeni almanca konuşabiliyorum, belki anlayamayabilirdim. Ama burda anlamışken almanca bilmeyenlere anlatan olmaz belki belki diye belirtip paylaşmak istedim. Ben bu espriyi çok beğendim ve sonraki haftalarda diline dolandığını gördüm, mutlaka bir çok kiinin beğendiğini ve bunun senarist ekibe ulşatığını düşünüyorum. İşte izleyiciye kulak verdikleri kanısına burdan kapıldım. Benim kisi varsayım tabiiki ama umarım öyledir.

Dizi hakkında yazmaya devam edebilirim, kulak veren olursa tabii 🙂 Görüşmek üzere

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir