Araştırmacı-Yazar Yavuz Bahadıroğlu, Osmanlı tarihinin en fazla tartışılan isimlerinden biri olan Hürrem Sultan’ın eşine aşık çok iyi bir insan olduğunu, Hürrem Sultan’ın “fitneci” olarak tanıtılmasının sebebinin tarihi erkeklerin yazmasından kaynaklandığını belirtti. Bahadıroğlu, “Kadınlarımız tarih yazıcılığında yoklar. Ne zaman kadınlarımız tarih yazmaya başlayacaklar o zaman Hürrem Sultan ve Kösem Sultan aklanacak” diye konuştu.

Bir televizyon kanalında yayına giren ve büyük tartışmaların başlamasına sebep olan Muhteşem Yüzyıl isimli dizi, Osmanlı’da Harem’i bir kez daha gündeme getirdi. Araştırmacı-Yazar Yavuz Bahadıroğlu, Bağcılar Belediyesi Kültür Merkezi’nde “Harem ve Enderun” isimli bir konferans verdi. Diziden kaynaklanan tartışmaların da etkisiyle konferansa yoğun ilgi yaşandı. Dizinin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Bahadıroğlu, Osmanlı Sarayı’ndaki Harem ve Enderun’un, bugünkü anlamda, kız ve erkek okulu olarak değerlendirilebileceğini söyledi.

Osmanlı İmparatorluğu’nun çok iyi ve bir arşiv ve kanun devleti olduğunu hatırlatan Bahadıroğlu, Harem anlatılırken, doğubilimcilerin, Bizans Sarayları’nı da göz önünde bulundurarak yazdıkları eserlerin etkisi altında kalındığını ifade etti. Osmanlı’da mutfağa alınan soğanın dahi ruznamelerde kayıtlarının bulunduğunu hatırlatan Bahadıroğlu, Osmanlı padişahları ve paşalarının eşlerinin Harem’de çok ciddi bir eğitimden geçerek yetiştirildiğini söyledi.

Zeki erkek çocuklarının da Enderun’a seçildiğini ve başarılı olanların yükselmek için önünde herhangi bir engel olmadığını söyleyen Bahadıroğlu, “Baltacı Mehmet Paşa saraya odun kesmek için baltacı olarak girmiştir ancak, sadrazamlığa kadar yükselmiştir. Köprülü Mehmet Paşa da aynı şekildedir” dedi.

“HÜRREM SULTANI KADIN TARİHÇİLER AKLAYACAK”

Yavuz Bahadıroğlu, Osmanlı tarihinin en fazla tartışılan isimlerinden biri olan Hürrem Sultanı da eşine aşık çok iyi bir insan olduğunu söyledi. Hürrem Sultan’ın “fitneci” olarak tanıtılmasının sebebinin tarihi erkeklerin yazmasından kaynaklandığını belirten Bahadıroğlu, “Kadınlarımız tarih yazıcılığında yoklar. Ne zaman kadınlarımız tarih yazmaya başlayacaklar o zaman Hürrem Sultan ve Kösem Sultan aklanacak” diye konuştu.

Bahadıroğlu, sözkonusu dizinin tarihi ve teknik açıdan büyük hatalarının olduğunu söyledi ve “Gerçek bilgiyi asıl kaynaklardan, yani kitaplardan öğrenin” tavsiyesinde bulundu.

Kaynak: www.zaman.com.tr Kültür/Sanat

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir