Kitap Zamanı’nda Son 10 yıl

 
21. yüzyılın ilk on yılı Time dergisine göre insanlık tarihinin 'en sıcak' dönemiydi, kimilerine göre ise tarihin 'en berbat' on yılı… 11 Eylül felaketiyle başlayan milenyumda bugüne dek Irak'ın işgalinden Katrina felaketine, İsrail'in Gazze katliamından tsunamiye kadar pek çok trajedi yaşandı.
  
 

11 Eylül gibi toplumsal milat sayılabilecek olaylar, düşünceyi ve edebiyatı da derinden etkiledi. Sosyal bilimlerde "11 Eylül sonrası" dönem başladı. Batı'nın İslam'a bakışında kırılmalara yol açan bu olay, Ian McEwan, Martin Amis gibi ünlü romancıların eserlerinde etkisini gösterdi. Kitap Zamanı, yılın ilk sayısında bu sıcak on yıldaki edebiyat ve yayıncılık olaylarının bir dökümünü çıkardı. On yılda edebiyatın niteliği, edebiyat türleri ne kadar değişti? İnternet ve e-kitaplar yayın dünyasını ne kadar etkiledi? Bunun cevabını yakın gelecekte edebiyat tarihçileri ve araştırmacılar verecek ama Kitap Zamanı son on yıla kısa bir bakış attı.

Bu ay "Benim Kitaplarım" sayfası son kez okuyucuyla buluşuyor. Sevilen sayfanın son yazısını Ali Çolak kaleme aldı. Hudayinabit adlı yeni kitabıyla uzun bir aradan sonra okurlarının karşısına çıkan Süleyman Çobanoğlu, derginin bu ayki söyleşi konuğu. Kitap Zamanı, 2009 yılı boyunca dergide tanıtılan kitaplardan "Kitap Zamanı'nın Seçtikleri" başlıklı bir bölüm hazırladı. Yahya Kemal, Edward Said, Eduardo Galeano, Slavoj Zizek, Umberto Eco, Sevim Burak, Nalan Barbarosoğlu gibi nitelikli edebiyatın öncüsü pek çok başka yazar da Kitap Zamanı'nda…

Kitap Zamanı, bugün tüm Türkiye'de, bayilerde. KÜLTÜR SANAT ZAMAN

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir