Kurtlar Vadisi Bitiyor mu ?

Yeni sezonuna star tv da devam eden Kurtlar Vadisi nin, eskisi gibi olmadığını düşünüyorum. Kurtlar Vadisi Bitiyor mu ? sorusu ister istemez akla geliyor ayrıca youtube videoları ve diğer platformlardaki yorumlarda bu yönde.

2003 yılından beri yayınlanan ve tv da en uzun ömürlü yapımlardan birisi olan dikkat çeken Kurtlar Vadisini, bir fenomene dönüştüren en önemli etkenlerden birisi çekim ve senaryo kalitesiydi. Fakat Pusu nun 2007 deki bölümlerinde başlayan, ve 3-4 bölümde bir tekrarlayan mantık hataları, bu sezon her bölümde birkaç kere olur hale geldi, o kadar ki bu dizinin bütün senaryosuna dahi yansıdı.


2007 yılından benim hatırladığım Polat ın bir kemer ile 3 mt. yükseklikten, kendisinden en az 20 kilo ağır bir adamı vinç gibi yukarı çekebilmesiydi, bu o dönem çok tartışıldı kimi olabilir kimi olamaz dedi, sonuç olarak bir gariplik vardı, Polat çok donanımlı bir adam olsa bile fizik kurallarına aykırı hareket ettirildi, ama buna rağmen sonraki mantık hatalarının yanında,  bu devede kulak kaldı.

Hatice ŞendilSon bölümlerde Memati ye biçilen aşırı salak bir hal, Abdülhey e olur olmaz şüpheler düşürülmesi, Polat a eş olarak diziye giren Hatice Şendil in oyunculuğun çok kötü olması, bununla birlikte çok fazla süre iştigal etmesi, diziye bir pembe dizi  süsü verdi. Bütün bunların üstüne yine Polat ın eşi için yazılan senaryonun kalitesizliğine, kötü oyunculuk da eklenince komik bir hal aldı.

O, hümanist, kendini çocuklara ve işine adamış kız, babası öldürülünce bir anda neden okul yüzü görmemiş, yabani diyebilceğimiz bir kızın bile duyamayacağı bir öfke ile her bölümde illede babamın öcünü alırım edalarıyla yandı tutuştu ?Anlamak çok zordu. Cevat ın yanmaması, oradan nasıl kurtulduğu, Polatın eşi için görgü tanığı olarak amerikalının nasıl bulunduğu, bütün bu olanlarda Polat ın hiçbir şeyden haberinin olmaması, Yalçın Yıldız ın ansızın öldürülmesi vs. bunlar dizinin kalitesini fazlasıyla düşüren etmenlerdi ve pes artık dedirtti.

Diğer taraftan aksiyon sahnelerinin üzerinde hiç durulmaması, vurulacak adamların (güya özel yetişmiş adamlar) armut gibi, adeta beni vur, beni vur dercesine koşarak hedef olduğu bu sahnelerde, belkide en çok beğenilen bölümlerinden, en komik bölümleri olmaya başladı, biz askerliğimizi yaptıkta anlıyoruz hataları, yapmayanlar bile ksuur buluyorsa, bu işe eskisi gibi önem verilmediği gayet net bir şekilde ortadadır.

Polat ın, İskender in Özel karargahından kaçışı benim hatırladığım en heyecanlı son bölümdü, ondan sonra dizi benzer bir heyecan yaşatamadı.


İnsanlar olmayacak şeyler tv da olduğu zaman birşeylere bağlayıp, arada olur yada olabilir deyip geçmeyi tercih eder, sonuçta dizi yada film izliyordur ve bunun sadece bir film olduğunu izlerken hatırlamak istemez, kendini mantıklı bir kurgu izleyerek oyalamak, film seyrettim diyebilmek ister.

Bbir olur, iki olur tamam ama artık çekilmez hale geldi Kurtlar vadisi, önceden Perşembe geceleri tek bir çıt duymayacak ortam hazırlayıp, pür dikkat izlediğim bu yapım, artık izlemesemde aramayacağım bir hale geldi, gece internetten reklamsız izlemek bazen daha mantıklı geliyor, böylece beğenmediğim kısımlarınıda hızla geçebiliyorum. (mesela Ebru kızımızın bolca mızmızladnığı ve bütün antipatikliğini serdiği sahneler (gıcık kız))

Hiç bir istihbaratım yok, bilgimde yok, duyumumda, sadece benim öngörüm, yani öyle tahmin ediyorum ki ''Pana Film Kurtlar Vadisini bitirme kararı aldı'' ve bence bariz şekilde belli ediyor, ve başka  projeler üstünde çalışılıyor, yoksa bu dizide kalite bu kadar düşmezdi, düşemezdi. Ama düşürdüler işte, yazık oldu alışmıştık.

Sohbete katılın

5 yorum

 1. Kısmen katılıyorum sana
  biz de arkadaşlarla konuşuyorduk, ihtiyar mezarda 5 dk durdu neredeyse ölecekti içeri hiç mi hava girmedi betonların arasından

  katılmadığım kısma gelince her şeye rağmen sinemadaki her sahnenin hayat gerçeklerine uyma zorunluluğu olmamalı.

  ayrıca adamlar bitirmeyi kafalarına koarlarsa birden ara verirler belki bir süreı sonra KV Terörü tekrar çekerler. Hatırlasana Terör bölümlerinin çekimini RTÜK durduröuştu biz de yemiştik. RTÜK şimdiye kadar hangi yapımı yayınlanmadan önce yayından kaldırdı?

 2. Kalite süratle irtifa kaybedip… Dibe doğru gidiyor..Yere çakılmadan bitirirseler onların hayrına olacak gibi…

  ARTIK KURTLAR VADİSİ RESMEN HERHANGİ BİR DİZİ

 3. tam anlamıyla rezalaet eskinin hatırnına izliyorum yoksa çileye dönüşüyor bölümler

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir