Rusya: Türklerle 30 kez boşu boşuna savaştık

Rusya aşırı sağ Liberal Demokrat Partisi Başkanı Vladimir Jirinovski, tarihte yabancı devletlerin oyununa gelerek Türkiye ile boşuna savaştıklarını söyledi.

Rusya Parlamentosu alt kanadı Devlet Duması, 1709 yılında İsveç Krallığı’na karşı elde edilen Poltava zaferinin 300. yıl dönümünü kutladı. Rus vekiller Çar Deli Petro’nun savaş başarısını övdüler. Toplantıda konuşan Rus milletvekilleri Poltava zaferi ile ilgili özel kararnamenin kabul edilmesini istediler. Kürsüye çıkan Duma Başkan yardımcısı ünlü siyasetçi Jirinovski, tam tersine bir konuşma yaparak Rusya’nın tarih boyu savaştığı ülkelerle boşuna mücadele ettiğini iddia etti. Özellikle Türk-Rus savaşlarını örnek veren Jirinovski, “Türklerle tüm savaşları boşuna yaptık. Balkanlarda Türklerle niye savaşa girdik ki? Balkanlara girmeye ve orasını kurtarmaya hiç gerek yoktu. Balkanlardaki savaşı kim için yaptık? Balkan hakları İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar’la birlikte bize saldırsınlar diye mi yaptık? Ne yani, Alman ordularında Balkan haklarından oluşan askeri birlikler yok muydu? Biz onları Türkler’den kurtardık. Onlar ise 1941 yılında bize saldırdı.” dedi. TÜRKİYE İLE SAVAŞLARI YABANCI DEVLETLER KIŞKIRTTI Türkiye ile savaşlarda yabancıların oyununa gelindiğini savunan Jirinovski, “İngiltere Çar Birinci Pavel’in öldürülmesini organize ederek ülkede darbe yaptırdı. İngiltere daha önce de Deli Petro’yu Türklerle karşı kışkırtıyordu. Biz Türklerle 30 kez savaştık. Peki neden? Türkler ki Moskova’ya değil, kuzeye doğru hareket ediyordu. Tükler Viyana’ya, Roma’ya ve Paris’e doğru hareket ediyordu. Bırak gitsinler oralara! Bırak Batılı ülkelerin askerleri kanı dökülsün. Ben bu tarihi konuları idrak etmenizi istiyorum.” diye konuştu. Jirinovski, Çarlık Rusyası’nın İsveç’e karşı savaşmasına da gerek olmadığını savundu. Rus politikacısı, “Poltava çatışmasına ne gerek vardı? İsveç o dönem Rusya’yı tehdit etmiyordu. Rus tarihiyle ilgili yanlış bilgilerde bulunmayınız. İsveç güneye doğru hareket ediyordu.Birinci Dünya savaşına da katılmamalıydık. Son Afgansitan savaşına da boşuna girdik.” dedi Kaynak: Haber7.com

Sohbete katılın

1 yorum

  1. Ruslar zamanında doğu karadeniz müslüman ve hıristiyan pontus kökenli vatandaşlarımızı kışkırtmış Trabzon’daki avrupa ülkeleri konsolosları da onların özellikle hıristiyanların kışkırtılmalarına destek olmuştur. Milliyetçiliği kullanarak müslüman pontusluların desteğini bile yer yer alabildiler. Bazı hakları açısından zor durumda olan bölge insanını kendi çıkarları için kışkırtan ruslar ayrıca ermenilere de destek vermişler katliam yapmalarını sağlamışlar katliamların karşılıklı olmasına sebep olmuşlardır. sonuçta milyonlarca insanın kanının dökülmesine, sırf doğu karadenizde yüzbinlerce insanın ölmelerine ve bir kısmının rus topraklarına göç etmesine sebep olmuşlardır. Trabzon gümüşhane ve çevresinde hayatta kalan pontus kökenli hıristiyanlar daha sonra mübadele ile yunanistana gönderildi. müslüman pontus kökenliler ise zamanla asimilasyonla türkleştirildi. Dedeleri trabzon rumcası konuşan gençler şimdi o dili bilmediği gibi kültürel mirasların yok edilmesini candan desteklemek gibi vahşice bir cahilliğe düştüler. Milliyetçilik dinden imandan üstün tutuluyor. Farklı soylardan gelenleri türkleştirmek, türklük hakkında kraldan çok kıralcı etmek islama yakışmadığı gibi islamı geleneksel bir unsur seviyesizliğine indiriyor.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir