Seo Hosting Ararken

Merhabalar,

Birden fazla ip hizmeti ve bu ipleri yönetmemize imkan tanıyan hostingler lansmanında ”seo hosting” tanımını kullanırlar ve biz, bu hzimeti arayan webmasterlarda bu tanım ile ararız. Yılbaşına 2014′ e 4 gün kala bu arayışım esnasında bana 4 tam iş gününü beyhude kaybetmemesebep olan, toplamda +2 gün araştırma ile geçen süreci siz, seo host arayan meslektaşlarımla tecrübelerimi paylaşmak istedim.

Mevcut barındırma himeti aldığım Datafonnet şirketi ile 3 yıl boyunca, bir kaç problem dışında sorunsuzca çalıştık, teknik destekleri ve server hızı piyasadaki en iyi, en stabil klasmanda sayılır.  Aradan geçen zamanda ihtiyaçlarım büyüdü ve bol ip li bir talepte bulundum, bunun yanlızca VPS ile mümkün olacağını söylediler, akabinde direct admin kurulu bir sistem verildi, fakat Brute Force Attacks adıyla bir uyarı sistemi olan direct adminde, bu uyarıları incelediğimde Hindistan ve Çin’ den saldırı olduğunu farkettim, bunu bir türlü önleyememeleri ve henüz yeni bir VPS olmasına rağmen bir kaç kez kesinti yaşamam sonucunda soğudum ve bu sitem ile çalışmaycağımı kendilerine üzülerek bildirdim.

Bu esnada geniş çaplı arayışıma başladım. Fiyat / Performans ilkesini gözönünde bulundururken yinede önceliği fiyata verdiğimi son başıma gelen olayda anlamış bulundum fakat oraya gelmeden önce arada olanlardan bahsetmek istiyorum.

Mevcut yer sağlayıcım ile VPS diyaloğuna girmeden bir ay kadar evvel test amaçlı aylık 30 TL ye malolan bir seo hosting paketini Alastry adlı firmadan temin ettim, ve bir kaç site yükleyerek test etmeye başladım. Plesk panelin sevimsizliği ile tanışmam – puan ile başlamamıza neden oldu, akabinde panelin yanlızca internet explorer da açılması ve benim mozilla araç çubuğunda yer alan kısa yolum ile tek tıkla açamayışımda bu sevimsizliği artırdı. Plesk panele alışkın olanlar olabilir, ama bana çok kullanışsız geldi. Microsoft uyumlu bütün sistemler öyle gelmiştir zaten. (Win 7 64 bit işletim sistemi hariç 🙂 ). Bir süre sonra Alastry firmasında meydana gelen teknik destek talebime telefon ile cevap almak istediğimde, telefondaki beyin, başından savuşturur, önemsemez tavrı ile telefon desteğimiz yok demek yerine eveleyip gevelemesi canımı sıkmış, bardağı taşıran damla olmuştur. Bardak erken taşmıştır belki ama. Önce memnuniyet gelir, öyle değil mi ? Hemen mevcut 7 adet irili ufaklı (wp li, html li) sitelerimi indiriverdim Alastry den ve bu adı tarihe gömdüm, benim için önce insan gelir, hizmet aldığım ya da verdiğim kişi/kişiler sağlıklı birer birey olmalı ki, kriz anlarında sağ duyu ile çözüm bulabilelim. Alastry nin baştan savma tavrı ve plesk panele alternatif panel talebime verdiği tepkiler, ilerde yaşanması mümkün bir krizde beni ortada bırakabileceklerini gösterdi. Güvenmedim.

Araştırmaya devam ettim, Labina hostu gözüme kestirdim (isminin kulağıma aşinalığından), paketleri fena değil gibi idi, tam alışveriş sırasında ödemeyi yanlızca yıllık aldıklarını görünce bir duraksadım ve beklemeye aldım.

Natro ile hep çalışmak istemişimdir, lakin daha önceden de reseller paketleri yoktu, şu anda da ihtiyacıma uygun paketleri olmadığı gibi, esnek bir paket teklifi yazıp yolladığım mailimide cevapsız bıraktılar. (tok satıcı , esnaf dediğin böyle olur 🙂 şaka bir yana size küstüm ben Natro, şubat ta 10 sitelik business plan bitiyor, nah uzatırım)

Neyse yazıyı daha uzatmayım, finale geliyorum. İdeal desem host desem, evet idealhosting teki paketilgimi çekti. hem TR lokasyon, hem bolca ip, hemde uzun süredir ayrı kaldığım whm/cpanel ikilisi ve idealhost un yıllardır kulağıma ve gözüme olan aşinalığı ile ok deyip, 1 aylık satın alarak başladım. Aylık kdv ile 35 TL.

Taşıma zahmetini bilirsiniz, Direct adminden al, cpanele ver, mecbur manuel tek tek, indir veritabanı bakımı yap, tekrar yükle, tam 40 site, hepsinin veritabanı yoktu ama bazılarının oldukça büyük ve zahmetli idi. Paketi aldıktan hemen sonra 10 kadar site yükledim, sonra zaman kolladım büyük taşıma için, nihayet uygun zaman 1 ay sonra geldi. Tam olarak indirmesi yüklemesi 4 gün sürdü, ve daha %10 u kalmıştıki yüklemelerin, 25 Aralığı-26 aralığa bağlayan gece 00:10 da devam etmek üzere, server bağlantısının olmadığını gördüm, sitelerde de yayın yoktu, şu anda 27 Aralık 2013 saat 10:23 hala yok. Telefon açtım, önce ticket açın dediler, dedim ne ticket ı, bu olmak ya da olmamak, daha yeni taşınmışım hop kesinti, dedim bu ne ? Bu durum çalışmayı bitirecek kadar önemli bir sebep, durum nedir, ne sıklıkla kesiliyor falan dedim, süpriz bir kesinti oldu ilgileniyoruz dediler. Peki dedim eyvallah. Sonra açıklama içeren mailler gönderdiler, 4 lü raid yaptıkları hdd ten 2 si yanmış, yedekleri aktarıyoruz, alfabetik listeye göre yüklenecek gibilerden, bekleyin mesajları.

Hemen arayışlara devam etmeye başladım, dün geceden beri nihayet aradığımı bulduğumu düşünüyorum.

Hakkında tek bir olumsuz yoruma rastlamadığım, uptime expert sloganı, 5 yıldır ilk kesintisini 14 aralıkta 10 dk. lığına yaşanmış, o kesinti için bir açıklama yapılmış ki dillere destan, şırıl şırıl kurumsallık akıyor şirketten, dedim işte aradığım  şirket bu.

En düşük paketleri bile 20 gb alan içeriyor, üzerine 13 ip ekleyip 3 aylık 253 TL den siparişimi verdim, şu anda kurulumunu bekliyorum. Henüz çalışmaya başlamadım ama kafam çok rahat, bir huzur var, kaybettiğim 4 günün acısına rağmen. En büyüklerin radore ile çalıştığı gerçeğini araştırınca öğrendim, Türkiye’ de en büyük radore diyebiliriz. uzun araştırmalarım sonucu 2000 sunucu ile 5 yıl bağlantı problemi yaşatmamak ne demek ?

EDİT (07.07.2014) : Radore kadar ilgisiz, sorumsuz baştan savma firma destek elemanlarına bir daha rastlamadım desem yalan olur, çünkü özkuladaki emirhan beyi al vur radore ye insanlar vps i kurup teslim edip, tamam hadi paramıza bakalım amntığıyla çalıştırıyorlar. RADORE ye BULAŞMAYIN, ÖZKULA nın server kalitesi iyi ama destek -1, sahibi çok sorumsuz bir insan, destek taleplerinize cevap vermesi saatler alabiliyor, işinizi yarım bırakıp sizi perişan edebilcek kadarda sorumsuz.

 

ÖZETLE,  Ciddi Projelerinizde kesinlikle bulaşmamanız gereken firmalar

1- RADORE

2- ÖZKULA

3- İDEAL HOST

İşte böyle son bir haftamı özetledim, ben ettim siz etmeyin, ucuz etin yahnisinin tadı hiç değişmiyor, ama işte bizde zor akıllanıyoruz, projelerinizde, insanlar kesinti meydana geldiğinde, para kaybetme durumları sözkonusu ise, kesinlikle paraya kıyın, kaliteli hizmet alın derim.

Daha önce çalışmadıklarıma laf atmadım. Ama idealhostingin bu yaptığını yazarak dile getirmesem içimde kalacaktı, belki yıllardır iyi hizmet veriyosun idealhost, bana denk geldin, 4 günümü çaldın. 35 lira verdim, 300 lira bedelin 4 kıymetli günüm gitti. Dikkatli olsaydınız bu yazı burada olmazdı.

 

Bu yazı ben yayın hayatına devam ettikçe güncellenecektir. Türkiye, hosting ve hosting destek konusunda hala emekliyor, ayağa kalkıp yürüyene kadar eleştiricem.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir