Tarihin en büyük dolandırıcısı…

Madoff`un yürüttüğü Wall Street`in en büyük `Ponzi Oyunu`nda (bir nevi borcu borçla ödeme) Boston`daki bir Yahudi yardım kuruluşundan, Zürih`e kadar birçok yerde büyük bankaların paralarını kaybettiği ortaya çıkmaya başladı.

Dünyanın birçok yerinde, Madoff`un yatırım havuzuna yatırım yapan yatırımcılar, hafta sonunu kayıplarının ne kadar olduğunu hesaplamakla geçirdiler. Nasdaq Borsası`nan başkanlığını yaptıktan sonra yatırımcılar arasında saygın bir yer edinen 70 yaşındaki Madoff, geçen hafta perşembe günü 50 milyar dolarlık yolsuzluk suçlamasıyla tutuklandıktan sonra, 10 milyon dolar kefaletle serbest bırakıldı.

Ancak Madoff`un kurbanlarının süper zenginlerden, emeklilere ve güçlü finansal kurumlardan, yerel yardım kuruluşlarına kadar uzandığı görüldü. Bazı yatırımcılar sonlarının geldiğini söylerken, bazıları ise halen ümitlerini korumayı sürdürüyor.

Madoff`un yönettiği yatırım fonları gibi fonları izlemekten sorumlu ABD Sermaye Piyasası Kurulu`nun (SEC) eski başkanı Harvey Pitt, her kesimden dolandırılan insan bulunduğunu belirterek, `sadece büyük yatırımcılar değil, bunda birçok hayırsever ve vakfın parası var. Bu gerçek bir trajedi` dedi.

ABD`nin birçok yerindeki yardım kuruluşunun Madoff`un yatırım fonunun çökmesinden doğrudan etkilenmesi bekleniyor. Madoff`un şirketi Bernard L. Madoff vInvestment Securities LLC`nin varlıkları dondurulmuş bulunuyor.

Potansiyel zararın büyüklüğü, yolsuzluğun bazı ABD`li yardım kuruluşlarından Londra`daki fon yönetimine ve birçok büyük bankaya kadar uzanması, ABD`de finansal piyasaları izlemekle yükümlü kurumların yolsuzluğu daha önceden belirleyememekle suçlanmasına yol açtı.

Madoff fonlarına yatırım yapanlar arasında dünyanın tanınmış bankaları bulunuyor.

Financial Times gazetesine göre, Madoff skandalının kurbanlarından olan HSBC`nin kaybı yaklaşık 1 milyar dolar oldu.

Bernard L Madoff Investment Securities firmasını 1960 yılında kuran Madoff, ayrıca bir hedge fonunu yönetiyordu. Madoff, fondaki mevcut yatırımcılara paralarını ödemek için fona yeni giren yatırımcıların parasını kullanmakla suçlanıyor.

ABD`li savcılar ve finansal kurum düzenleyicileri 70 yaşındaki Madoff`u, yatırım danışmanlığı aracılığıyla 50 milyar dolarlık yolsuzluk yapmakla itham ediyor.

Tutuklandıktan sonra 10 milyon dolar kefaletle serbest bırakılan Madoff suçlu bulunması halinde, 20 yıl hapis ve 5 milyon dolar para cezasına çarptırılabilir

Kaynak: SKYTURK.online.com

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir