Üzüm Çeşitlerinden Bir Kısmı

Aynı çeşit değişik bölgelerde farklı isimlerler bilinmektedir Isim birliğinin sağlanmasına katkıda bulunmak ve ülkemize son yıllarda giren yabancı çeşitlerin tanıtımı için bu bölümde standart çeşitlerin özellikleri ve bazı yetiştirme teknikleri kısaca verilmiştir. Kurutmalık çeşitler az sayıda ve bilinen, şaraplık üretim ise az ve bölgelere göre çok değişiklik gösterdiğinden yalnızca standart sofralık çeşitlerin özellikleri verilmekle yetinilmiştir.

Alphonse Levae : Tane çok iri (100 tane ağ. ort. 650-750 g) yuvarlak, hafif elipsodial, dip kısmı basıktır. Kabuk koyu mor siyah, orta kalındır. Tane içi etli, sıkı, normal çekirdekli ve tatlı düşük asitlidir. Salkımlar orta ri, kısa konik, kanatlı, sıkı veya gevşektir. Tane sap bağlantısı kuvvetlidir. Asma kuvvetli ve verimlidir. Kısa budamaya ve kordon terbiyeye uygundur. Taban topraklarda iyi sonuç veriri. Zayıf topraklarda kalitesi düşer. Mildiyö ye duyarlıdır. Taşımaya ve depolamaya uygundur. Orta mevsim başlarında olgunlaşır. Gösterişli ve Pazar değeri yüksek bir çeşittir. Bu çeşitten seçilerek elde edilen Royal çeşidi de bir çok özellik yönünden Alphonse’a benzer.

Beyaz Çavuş : Tane iri (100 tane ağ. ort 600-700 g) oval kabuk ince, sarı-yeşil renkli, şeffaf, damarlı ve pusludur. Tane içi etli sulu, hafif kokulu, tatlı ve mayhoştur. Çekirdek sayısı 1,3 olup yerken dişe dokunmaz. Salkım orta, konik dalı, bazen kanalıdır. Yola dayanıklı değildir. Dişi çiçekli olduğunda döllenmeyen çiçekler küçük çekirdeksiz taneler oluşturur. (boncuklanma). Asma çok kuvvetli ve dik büyür. Verimliliği ortadır. Tozlayıcı Hamburg Misketi, Balbal ve Hafızali’dir. Karışı budama uygundur. Orta mevsim çeşitlerinden önce olgunlaşır.

Besni: Tane uzun oval, iri (100 tane ağ. ort. 550 gr.), kabuk ince, sarı, tane içi etli, sulu 2-3 çekirdeklidir. Salkım orta irilikte silindir veya konik şeklindedir. Verimliliği ve gelişmesi ortadır. Sofralık yanında kurutularak da değerlendirilir. Cardinal: Tane çok iri, (100 tane ağ. ort. 700-800 gr.) (yuvarlak hafif alttan basık) kabuk orta kalın ve kırmızı renklidir. Güneş gören tarafından olgunluk ilerledikçe pembe renk koyu kırmızıya döner. Tane içi etli, 2-3 çekirdekli, az şekerli ve hafif formik asit tadındadır. Salkım büyük, uzun, silindirik ve gevşektir. Salkım sapı uzundur. Asma kuvvetli gelişir, çok verimlidir, kısa budamaya uygundur. Güneş yanıklığına ve çatlamaya duyarlıdır. Verimli topraklar ister. En erkenci bir üzüm çeşididir. Bu nedenle sıcak yörelere iyi uyar.

Dımışkı: Taneleri çok iri, uzun-oval, kabuk kalın, sarımtırak yeşil, tane içi etli, orta sulu, 2-3 çekirdeklidir. Asma kuvvetli gelişir ve çok verimlidir. Geç olgunlaşır. Razakıya büyük benzerlik gösteren çeşit sofralık ve kurutmalık olarak değerlendirilir.

Gülüzümü: Oval ve iri olan tanelerin kabuğu ince, gevrek ve pembe renklidir. Tane içi gevrek etli, sulu 2-3 çekirdeklidir. Sofralık nitelikleri iyidir.

Hafızali: Tane iri elipsoit, (100 tane ağ. ort. 500-600 gr) kabuk kalınca, güneşi tarafı kahverengi lekeli, diğer yanı sarı renkli ve pusludur. Tane içi etli, gevrek, tatlı ve hoş lezzetlidir. Salkım orta ve büyük, konik, dallı, orta sıklıkta. Gösterişli, yola ve muhafazaya uygundur. Birçok özellik yönünden razakıya benzer. Asma dik ve kuvvetli büyür. Karışık budamaya uygundur. Olgunlaşması Razakı ile birlikte veya hemen sonradır.

Hamburg Misketi: Tane orta-iri (100 tane ağ. ort. 450-550 gr.), yuvarlak-oval, kabuk orta kalınlıkta, koyu mavi-siyah ve pusludur. Tane içi etli-sulu, tatlı, koyu misket kokulu ve 2-3 çekirdeklidir. Salkım konik dallı, orta irilikte ve seyrek tanelidir. Asma kuvvetli ve çok verimlidir. Kuvvetli taban topraklarda niteliği değişir, kalitesi düşer. Orta mevsim çeşitlerinden önce olgunlaşır.

Hönüsü: Uzun elips şeklinde tane büyük, kabuk ince, şeffaf, orta tanenli ve mor-siyah renklidir. Tane içi etli-sulu, dolgun ve 3-4 çekirdeklidir. Taneler büyük (100 tane ağ. ort. 465 gr.) olmasına karşılık salkım orta veya küçüktür.Verimliliği ve gelişmesi ortadır.Dişi çiçekli olduğundan tozlayıcı çeşit gereklidir.

Horoz Karası: Tane büyük, uzun oval, kabuk kalın, sert, koyu mor-siyahtır. Tane içi etli, az sulu, 2-3 çekirdeklidir. Salkımlar orta ve büyük, kanatlı veya dallı koniktir. Gelişmesi ve verimliliği iyidir.

Işıklı Beyazı: Iri ve oval taneli ince kabuklu, sarımtrak yeşil renkli bir çeşittir. Tane içi etli, 1-3 çekirdekli ve tatlıdır.

Italia: Tane çok iri, uzun-oval, kabuk kalın, sarı renkli ve pusludur. Tane içi gevrek, etli ve hafif kokuludur. Salkımlar büyük, konik veya silindirik, orta sıklıkta, gösterişlidir. Asma verimli ve kuvvetlidir. Kısa budamaya uygundur. Orta mevsimde olgunlaşır. Taşıma ve depolamada bazı sorunlar yatatır.

Karaerik: Yuvarlak ve iri tanelidir. Kabuk kalın, gevrek ve koyu mor-siyah renktedir. Tane içi koyu renkli, gevrek etli ve suludur. Geç olgunlaşır.

Kozak Beyazı: Tane oval, iri (100 tana ağ. ort. 500 gr.), kabuk sarı ve yeşilimtrak sarı, kalınca şeffaf ve pusludur. Tane içi sıkı, etli-sulu, kokusuz, hafif mayhoş, 1-3 çekirdeklidir. Salkımlar orta irilikte ve koniktir. Asma dik ve kuvvetli büyür, verimlidir. Geç olgunlaşan çeşitlerdendir.

Kozak Siyahı: Tane iri (100 tane ağ. ort. 450 gr.), oval, kabuk siyah kırmızı renkli, incedir. Tane içi sarımtrak yeşil, 1-3 çekirdekli, sıkı etli, sulu ve tatlıdır. Salkımlar uzun, kanatlı veya koniktir. Asmanın gelişmesi ve verimliliği ortadadır. Geç olgunlaşan çeşitlerdendir.

Muhammediye: Yuvarlak ve iri tanelidir. Kabuk ince ve gevrek, açık sarı, tane içi gevrek, etli ve suludur. Çekirdek sayısı 2-3 tür. Salkımlar büyük, uzun kanatlı-koni şeklindedir. Asma çok kuvvetli ve verimlidir. Orta mevsimde olgunlaşır. Sofralık nitelikleri ve pazar değeri çok yüksektir.

Muscat reine des Vignes: Oval ve orta irilikte taneleri olan çeşidin kabuğu orta kalınlıkta ve sarıdır. Tane içi yumuşak, sulu ve misket kokuludur. Erken olgunlaşır. Ancak taşımaya uygun değildir.

Müşküle: Marmara bölgesinin yalnızca Iznik ve Geyve ekolojilerine adapte olmuş bir çeşidimizdir. Tane 2-3 çekirdekli, orta-iri (100 tane ağır. ort. 400-500 gr), yuvarlak veya elipsoit; kabuk kalın, şeffaf, puslu ve sarı-yeşil kehribar rengindedir. Tanelerin gğneş gören yüzleri kahverengi-kızıl renk alır. Tane içi etli, sulu, tatlı kokusuz ve mayhoştur. Salkım orta-iri, konik dallı, seyrek veya sıktır. Asma üzerinde veya soğuk depoda muhafazaya uygun, yola dayanıklıdır. Asma dik ve kuvvetli gelişir, verimliliği iyidir. Kısa budamaya uygundur. Ekolojisinde ekim ayında olgunlaşır.

Pembe Gemre: Tane çok iri, yuvarlak, 1-3 çekirdekli, kabuk ince, gevrek, güneş gören yönü koyu pembe, diğere yanı yeşilimsi, tane içi gevrek, az sulu, sıkı etli, az tatlı, mayhoş ve hoş lezzetlidir. Salkım orta-iri, kanatlı konik, sıkıdır. Asma kuvvetli gelişir. Verimliliği ortadır. Geç olgunlaşır, Pazar değeri iyidir.

Perlette: Tane yuvarlak, orta iri, kabuk orta-ince ve sarı renktedir. Tane içi gevrek, etli ve hafif aromalıdır. Salkım konik kanatlı, orta iri ve çok sıkıdır. Çekirdeksiz ve en erken olgunlaşan çeşitlerden biridir. Bu nedenle sıcak yörelere iyi uyum gösterir ve pazar değeri artar. Asma kuvvetlidir. Sıkı salkım nedeniyle tanelerde çatlama ve çürüme sık görülür. Verimlidir ve uzun-orta budamaya uygundur.

Razakı: Ülkemizde ve dünyada en çok yetiştirilen bir üzüm çeşidimizdir. Taneleri iri (100 tane ort. 600-650 gr) ve çok iri, uzun, oval, sarı, 1-3 çekirdekli, tane içi etli kabuğu oldukça kalındır. Salkımları büyük, konik veya silindirik, kanatlı, seyrek veya sıkıdır. Bazı durumlarda boncuklanma görülür. Gösterişli, yola ve muhafazaya uygundur. Asma dik ve kuvvetli büyür. Verimli bir çeşittir. Karışık budamaya uygundur. Orta mevsimin sonlarında veya daha geç olgunlaşır.

Şilfoni: Tane oval, iri, kabuk ince,yeşilimsi sarı, tane içi etli sulu ve 1-2 çekirdeklidir. Salkım dalı koniktir. Gelişmesi ve verimi iyidir. Orta mevsim sonlarında olgunlaşır. Sofralık nitelikleri üstün bir çeşittir.

Siyah Gemre: Tane konik, iri, kabuk orta kalın, koyu kırmızı, tane içi sıkı, etli-sulu, 2-3 çekirdekli, salkım kanatlı konik, uzun; geç olgunlaşır. Asma kuvvetli ve verimlidir. Taneleri güneş yanıklığına duyarlıdır.

Sultani Çekirdeksiz: Tane oval, küçük (100 tane ağ. ort. 160 gr.), kabuk ince, gevrek, açık sarı renklidir. Tane içi gevrek, tatlı-sulu ve çekirdeksizdir. Asma çok kuvvetli ve yarı dik gelişir. Verimlidir. Uzun veya karışık budamaya uygundur. Taşımada taneleme sorunu vardır. Taneleri irileştirmek, tane-sap-iskelet bağlantılarının kuvvetlendirmek için GA (Gibberellik asit) kullanılmalıdır. Erkenci çeşitlerin sonlarında olgunlaşır. Pazar değeri yüksektir.

Tahannebi: Tane uzun oval ve uç kısmı sivridir. Orta irilikte, ince kabuklu, yeşilimtrak-sarı- renk alır. Tane içi etli, az sulu, 2-3 çekirdekli, gevrek ve tanenlidir. Dişi çiçekli olduğundan döllenmeyen çiçekleri küçük çekirdeksiz taneler oluşturur. Bu yüzden salkım boncuklu görünür. Erken olgunlaşır.

Yuvarlak Çekirdeksiz: Tane küçük (100 tane ağ. ort. 155 gr), yuvarlaktır. Kabuk açık sarı ve ince, tane içi gevrek, etli sulu ve çekirdeksizdir. Genel olarak kurutulur, ancak sofralık olarak da Pazar değeri yüksektir. Tane küçüklüğü ve tanelenme sorunları GA veya bilezik alma ile giderilmelidir. Asma çok kuvvetli, yarı dik gelişir. Uzun veya karışık budanmalıdır.

Sohbete katılın

1 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir