Vadi Bitiriyor mu, Bitirmiyor mu ? Kararsız

Yaklaşık 2 ay önce aklıma gelen bu soruyu sorup bu yazımda fikirlerimi aktarmıştım. Geçen zaman içinde dizideki lakayıtlık pek değişmedi, çünkü senaryo gidişat itibariyle Polat'ı etkisiz hale getirdiği gibi, diğer karakterlerinde giriş- gelişme-sonuç ölçüleri gözetmeksizin ansızın güç kayıpları diziyi çok sade ve çekilmez bir hale getirdi.

 

Peki hala neden izliyorsun sorusu akla gelebilir, sonuçta Vadi bir markadır ve en kötü sonla bile bitirseler buraya kadar getirmiş olanların yinede izleyeceğini ve filmin sonunu görmek isteyeceğini düşünüyorum, tabi istisnalar dışında ama hiçte azımsanmayacak rakamlarda diziyi izlemekten sıkılıp bırakanlarda çok.

Ben açıkcası dizi manyağı bir insan olmadığım için diğerlerinin fikirleri hakkında bir tahminde bulunamıyorum, çünkü türünün en iyi işlerini izlerim yanlızca, onlarda denk geldikçe, benim şu gün şu saatte izlemek isterim diye düşündüğüm tek yapıttır, yeri ayrıdır o yüzden böyle yerlere vuruyorum.


Artık iyice anlaşıldı ki dizi her bölüm de günü kurtarmaya çalışıyor, ben 11 Mart yani bu günkü oynayan bölümün fragmanını izlediğimde açıkcası sonun başlangıcı sürecine gireceğini zannetmiştim, çünkü gidişat bu yönde idi, Polat kan kaybede kaybede bitmek üzere zaten. Senaryo öyle kopuk işliyor ki düşündüklerini bile yapamıyorlar, Final sahnesinde Polat ın eşine kapıyı açan kişinin yüzünü saklayarak gizem yapıp ardından, dev bir plan inşası saklıyorlar ardına, yani pes doğrusu, haftaya kapıyı Abdülhey açarsa şaşırmayın, ayrıca O dakikada Polat orada nasıl bitebildi hemen ? bu sornun cevabını haftaya verselerde muallaktada bıraksalar, saçmalıyorlar.

Oyunculuk kalteside bariz düşüşte, Memati ye kaba saba bir rol biçiliyor tamam da bu kadar salak olmak zorundamı o adam ? Polat deseniz balık tutmak için evden çıktığı sahnede yüzündeki ifade bir çok ciddi oluyor sonra aniden gülümsüyor, ama nasıl zoraki ve anlamsız bir sırıtış, tamam Polat rol bilmiyor da yönetmen neden tekrar ettirmez, o kadar amatör bir sahne idi ki sanarsınız amatör kısa film sahnesi. Oyuncular bile sıkılmış, yüzlerinden okunuyor, bölümler çok yüzeysel ve karakter sayısı çok azaldı, Ali Sürmeli 3 farklı karaktere büründürdü konuşmalarını, kişiliğini daha yeni oturtmaya başladı, bunları saymakla bitiremeyiz.

Bu kitabın reklamını çok fazla yaptılar, nasıl bir kitap bilemem fakat, gözümüze sokmanız hoş değildi, bu kadar tekrar olur mu yahu ?
Bu kitabın reklamını çok fazla yaptılar, nasıl bir kitap bilemem fakat, gözümüze sokmaları hoş değildi, bu kadar tekrar olur mu yahu ?

 

Tabiiki de herkesin istediği olacak değil, ne yaparlarsa onu izliyoruz sonuçta, ama kimin için yaptıklarını boşverip, artık bir doygunluk sezinliyorum -istenen önemli değil, biz bunu veriyoruz, işinize gelirse modunda bölümler çekiliyor. Bütün samimiyet ve özen kaybolmuş durumda.
 Bence burdan sonra kurtuluşu yok bu yıl bitirirlerse efsane olarak anılırlar, bitirmezlerse zaten kendi kendini bitiren dizilerden olurlar, hoş bitmez dediğimiz askerlik bitiyor, gençlik bitiyor, hayat bitiyor altı üstü bir dizi bitmiş çok mu ? olur o da ayrı konu. Aynı konsepti devame ttirip bizi üzeceklerine ben bitmesine razıyım. 🙁

Sohbete katılın

1 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir