Yavuz Sultan Selim in Kürtlerle İlgili Dörtlüğü

İnternetin bir kötülüğü de, uydur kaydır bilgilerin kendisine kolayca müşteri bulabiliyor olması.

Biri bir taş atıyor internetin kuyusuna, kırk akıllı çıkarabilirsen çıkar artık. İşte sizin posta kutunuza da gelmiş olması muhtemel o ‘müthiş bilgi’:

Güya Yavuz Sultan Selim Ridaniye seferine giderken yaptırdığı çeşmeyi dönüşte harap vaziyette bulmuş; bunun üzerine de aşağıdaki mısraları kendisi kaleme aldırarak çeşmenin üzerine yazdırmış. Şiirin anlamı 1999’da Hasan Pulur’un bir yazısında dile getirilince çeşmenin üstündeki kitabe silinmiş! Çeşmenin kitabesinde şu yazılıymış:

Kürde fırsat verme Ya Rab dehre sultan olmasın
Ayağını çarık sıksın karnı bile doymasın
Vur sopayı al haracı asla iflah olmasın
Ol bu çeşmeden gavur içsin, Rum içsin Kürde nasip olmasın.

Bunu okuyup sersemlemiş olan okurlarım soruyor: Acaba bu bilgi doğru mu?

Bunun gibi konularda atalarımız ‘Tut kelin perçeminden’ diye şık bir kelam etmişler. Neresinden tutalım?

1) Bu çeşme neredeymiş? Bir resmi, kazınmış da olsa kitabesini gösterin. Rivayetle, -mış, -miş ile tarih olmaz. Yerini söylesinler, gidip kendim göreyim.

2) Sözü edilen en basit vezin ve kafiye bilgisinden yoksun birinin söylediği açık olan manzume, şiirimizin atılım devri olan Yavuz devrine ait olamaz. Kelimeleri, bozuk vezni, külhanbeyi üslubu ile ise Yavuz’a hiç ait olamaz, zira onun Osmanlı padişahlarının en âlimi, üstelik Kürtlere en yakın davranan padişahlardan olduğunu biliyoruz.

3) Yavuz hiç Türkçe şiir yazmamıştır, divanı Farsçadır. Ona atfedilen “Şîrler pençe-i kahrımda olurken lerzân / Beni bir gözleri ahuya zebun etti felek” diye başlayan ünlü kıtası dahil olmak üzere bazı Türkçe parçalar Nesrî gibi başka şairlere aittir.

Sanırım soruyu bana değil de, bu soruyu ortaya atanlara sormalısınız. Önce böyle bir çeşmenin varlığını ispat etsinler, görelim, ondan sonra konuşalım. Olmaz mı?

Üstelik ben ‘Milliyet’in internet arşivinde aradım, taradım, Hasan Pulur’un 1999’da böyle bir yazısına rastlayamadım.

Kaynak olarak zikredilen Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde (Zuhuri Danışman neşri, cilt 3, s. 80) de böyle bir hikâye yok.

Kazınmış da olsa kitabe yok, bir fotoğrafı yok, kaynak diye verdikleri Evliya Çelebi’de yok, Yavuz’un Türkçe şiiri yok, o yok, bu yok ama ortada koskocaman bir yalan fırıl fırıl dolanıyor. Ve mine’l-garaib.


Mustafa Armağan

Sohbete katılın

18 yorum

 1. KIYMETLİ DOSTUM BUNU YAVUZ HAN YAZMAMIŞ OLSA BİLE KİM YAZDIYSA ELİNE SAĞLIK ÖNEMLİ OLAN KİMİN YAZDIĞI MI ? YOKSA YAZILANIN NE İÇERDİĞİ VE DOĞRULUĞU MU? MUHTEMELEN SEN KÜRT OLDUĞUN İÇİN HOŞUNA GİTMEMİŞ OLABİLİR. FAKAT BENCE KÜRTLERİ İYİ TANIYAN BİRİ TARAFINDAN YAZILMIŞ OLABİLME İHTİMALİ KUVVETLİ.

 2. Ben Türkmen kökenliyim. Ama Türkçü, Kürtçü, Nazist her türlü akıma karşıyım. Irkçılığa karşıyım. Hiç bir ırk diğerinden üstün değildir.

  Yazının sahibi en alt satırda yazdığı üzere Mustafa Armağan dır ama her satırına katılıyorum, çok güvenilir bir tarihçidir.

  Yazılan dörtlük hakkındaki yorum kişiye göre değişir, bu yazı o dörtlüğün Yavuz Selime ait olmadığını ispatlar niteliktedir.

  Saygılar

 3. KÜRT asilli bir Turkce ogretmeni olarak yaziyorum. Varligimin Hak dostu olmasi ve insan gibi insan olmam beni yeterince degerli kiliyor. Ben sadece bir kulum. >Baskada bir sey olmak istemem. kerbelada peygamber torunlarina bir damla su vermeyenler de bu dortlugu yazanlar gibi degiller miydi ? Allah aski bize yeter dert etmeyin.kisaca “yaramdan da memnunum, yarimde.”

 4. HER KAFADAN CIKARIRLAR BIR SESI. KIMININ KICI KALIN KIMININ ENSESI. ALLAH’A BILE IFTIRA ATARLAR DA. PADISAH DA KIMIN NESI. ALLAH FITNE FESAT IFTIRADAN MUHAFAZA ETSIN.

 5. KAYNAK KİM BIR BAKALIM SÖYLEYEN KİM BİR BAKALIM ALLAH AŞKINA HALİFE OLAN BİR İNSANA BU SIFAT YAKIŞIR MI AYIRIMCILIĞI ANCAK YEZİDİ YAPAR . HZ HÜSEYİN’E YAPILAN ZULÜM İLE AYNI DEĞERDEDİR ARTIK UYANIK OLALIM . BU GÜN YAVUZ SULTAN ‘ YARIN SELAHATTİN EYYÜBİ ‘ YE ÇAMURLAR ATILACAKTIR BU YİĞİTLERİN DAVASI NE İDİ NEYİ NEREDEN NEREYE GÖTÜRDÜLER DAHA İYİ BU YİĞITLERİ TANIYIP ÖĞRENMEMİZ LAZIM

 6. ESSELAMUNALEYKÜM
  BAŞTA YORUM YAPAN ARKADAŞIN KONUNUN İÇERİĞİ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCESİ KÜRTLÜKLE ALKAM OLMAMASINA RAĞMEN BENİDE RAHATSIZ ETTİ.
  ÇÜNKÜ KÜRTLER DEDİĞİMİZ İNSANLARIN NEFSİMİN ÜZERİNDE. İÇİNDE ÖYLE SAHABE TORUNU,SEYİT VE ŞERİFLER VARKİ ALLAH (c.c.)MUHAFAZA BUNLARA DİL UZATMAK BİZİ HELAK EDEBİLİR LÜTFEN İKİ DÜŞÜNÜP BİR KONUŞALIM ‘DA SOYSUZLARA MEYDAN VERİP KARDEŞİ KARDEŞE KIRDIRMAYALIM.
  ESSELAMUNALEYKÜM.

 7. Bu yazıyı daha öncede okudum,isma dininde hiç bir milletin diğerine üstünlüğü yoktur der,üstünlük takvadadır der. Kürtler bu yazıda bütün ahalinin ve hayvanların ve insanların istifade edeceği bir çeşmeyi tahrip ettikleri konu ediliyor,Yavuz bu tutum karşısında bu beyti yazdı isye diline sağlık,yakınımıza gelin,Otobüsler dükkanlar,ve kamunun istifade ettiği yerler demekratik hak diye tahrip ediliyor,bunun islamla ve insanlıkla nasıl örtüştürüyorlar acaba,yavuz bu gün yaşamış olsaydı herhade beyit yazmadı,yavuza yakışır bir şekilde derslerini verirdi.

 8. Syn. Katre yazıda Mustafa Armağan, Yavuza ait olduğu iddia edilen şiirin, teknik olarak mümkün olmadığını, böyle bir çeşmeninde olmadığını, dolayısıyla hikayenin doğru olmadığını teknik olarak ispatlıyor.

  Hala anlaşılmadıysa

  Neşet Ertaş ın pop müzik söylediği iddiası gibi bir durum.

  Umarım açıklayıcı olmuştur.

 9. Her insan idrak ettiğini söyler,bir başkasının dorusu kendine ne kadar doğru ise bir başkasına o kadar yanlış gelebilir,bu söz yıllardan beridir gerek yazılı gerekse ınternet sayfalarında yazılıyor,doğruluğuna ve yahut yanlışlığı konusunda sizinle hem fikirim,lakin KÜrt halkı adına sokakları ve insanları perişan edenleri inkar etmek,(Neşet Ertaş ın pop müzik söylediği iddiası gibi bir durum) sizin dediğiniz gibi,bazı konuların daha iyi ve net anlaşılması için hikayelerle desteklenir.

 10. Bu anlatılan cesme ve üzerinde yavuz sultan selim Han’ın yazdırdığı beddua gerçektir.yazi türkce değildir.tarihi bilmeyen burada yorum yapmış.yazi sonradan türkceye çevrildiğinde beddua olduğu ortaya çıkmıştır.TSK da resimli arşivi vardır.1999 yılında yazı tahrip edilmiş okunmaz vaziyete getirilmiştir.

 11. Sayın mustafa Armagan araştırmasını doğru yapamamış Yada eksik yapmış.biraz araştırırsa dogruyu ve gercegi bulur.tabii gercegi görmek isterse..bugun yapılanlar dünün göstergesi degilmi.o gun çeşmeyi yıkanlar bugun ülkeyi yıkmaya calismiyorlarmi..

 12. Söz konusu yazar Mustafa Armağan olunca şöyle bir durup düşünmek gerekiyor.Mustafa Armağan tarihçi mi?Hayır.Türk mü?Hayır.Türklerden ve özellikle Atatürk ten nefret eden tarihçi olmayan iktidar yalakası bir adam bu yazıyı kaleme almışsa kesinlikle tarihi gerçekler aksini söylese de yazardan dolayı bedduanın doğruluğuna inanıyorum.

 13. Böylesi alim,dinini bilen ,dine önem veren ilk Osmanlı halifesinin bu şekilde konuşmuş olması mümkün değildir…Bu tip yalanlar Yavuz Selim üzerinden etnik siyaset yapma, kin kusma çalışmasından başka bir şey değildir…ucuz yalanlardan birisidir….

 14. Yavuz Sultan Selimin ağzına sağlık bu günleri görseydi birtane sağ Kürt bırakmazdı.

 15. Kürt olmama rağmen rahatsız oldum diyen arkadaşları kınıyorum öyle Batı’da çalışıp milliyetçilik taslayan ahkam kesen ahmaklar Doğuda sizi hanği pozisyon nerede çalıştırıyorlar Türklere hayvan muamelesi yapılıyor Doğuda konuştukları iki kelimedenbiri şerefsiz tc kendi şerefsizliklerini Türkiye cumhuriyeti ne malediyorlar kanından Can ından şehit vermemişler Kürt sempatizanlığı yapmasın yada kanından şüpe etsin……..

 16. valla kardeşim bende yakın geçmişe kadar kürtlerle ilgili en az senin kadar duygusal humanist düşünüyordum.fakat nerde bir kürde elimdeki işimden pay verdim ikram ettimse,ertesi gün geldi benim işimi mikti,nerde bir kürde elimdeki aşımdan ikram ettim,ertesi gün geldi benim aşımı mikmeye çalıştı,artık yoruldum illallah ettim,hepside tesadüf olamaz be kardeşim,bunların genetiğine işlemiş nankörlük hainlik,artık usandım tiksindim yeter be

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir