Yıl 2013, Fenerbahçe Ortasaha Mentalitesi ve Selçuk Şahin

2-0 Arsenal mağlubiyetinin hemen ardından yazıyorum bu yazıyı.

Hayatında ilk kez futbol maçı izleyecek birine, orta sahanın ne işe yaradığını sorsanız. Arsenal e bakarak farklı bir şey söylerdi, Fenerbahçe ye bakarak çok başka şeyler, belki de sadece susardı.

Sow, Emenike ve Webo gibi birbinden farklı yetenekleri olan 3 dirençli forvete sahip Fenerbahçe takımının, orta sahası ile gerçekten inanılmaz  bir kalite farkı var.

Forvet hattının özellikleri; yırtıcı, fizik gücü iyi, kovalayan, press yapan ve son vuruşlarında kendilerini daha önce ispatlamış, sağlam kumaşları olan futbolcular.

Arsenal 2 - 0 Fenerbahce

 

Orta sahasının özellikleri; yavaş, teknik olarak çok yetersiz, kreativ olmayan, hantal bir yapıya sahip.

Hal böyleyken, böyle diri ve canlı bir forvet hattı kurmuş bir takımın hal bünyesinde Selçuk, Christian gibi isimleri tutması, üzerine hantal bir Alper Potuk u kurtarıcı niteliğinde, büyük paralarla ve spekülasyonlarla takıma kazandırması ne kadar doğru hamleler, tartışılır ?

Türkiyede bir çok Fenerbahçe taraftarının bile , teknik yetersizliği dolayısıyla, kazma diye nitelenen Selçuk gibi orta sahalarla idare etmeye çalışabilirsiniz ama yine yanılırsınız. Çünkü artık Anadolu takımları bile genç, çevik ve diri orta sahalarla oynuyor, bu orta saha ile Fenerbahçe ligde oyunu forvet hattına bağlayan, kanat futbolu oynamayı tercih etmezse, her maçta beraberliğe sevinip, mağlubiyete üzülmemeli.

Görünen köy kılavuz istemez. Yıl 2013 ve Selçuk un çoktan gönderilmesi gerekirken, Emirates de ilk 11 de, belkide bu mentaliteye sahip teknik adam seçimleri en büyük hatalar.

Arsenal v Fenerbahce SK - UEFA Champions League Play-offs: Second Leg

BÜYÜK FONTLARLA TEKRARLIYORUM ”YIL 2013 ve SELÇUK ‘ un FENERBAHÇE DÜZEYİNDE BİR TAKIMDA YERİ OLMAMALI”

Fenerbahçe yılıkurtarmak adına, Mehmet Topuz, Christian, Selçuk gibi hantal futbolculardan kurtulup Yasin Öztekin, Serdar Gürler, Sercan Saraer, gibi oyunu dikine oynayan kreativ oyuncular edinmelidir.

Maçı Orta saha kazanır ve Fenerbahçe bu orta saha ile her maça mağlubiyete mahkum başlamktadır. skoru kurtarabiliyorsa bunu kaliteli forvet hattına borçludur, tablo gayet açık ve nettir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir